Sociálne siete

DOMOV

Príslušníci ZVJS nezanedbali v prípade Moniky J. svoje povinnosti, konštatuje prokuratúra

Podľa prokuratúry nebola zistená žiadna okolnosť, na základe ktorej mali príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže zistiť a predpokladať samovražedný pokus Moniky J.

Zverejnené:

Upravené: 15. februára 2021 o 17:05

66

large jankovska sita bbfcbec
Na archívnej snímke bývalá tajomníčka Monika Jankovská /SITA

SITA

BRATISLAVA – Zo strany príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) nebolo v súvislosti s incidentom bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky J. zistené zanedbanie služobných povinností. Konštatuje to Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici, ktorej stanovisko zverejnila na svojej internetovej stránke Generálna prokuratúra SR. Prokuratúra vykonávala previerku v Ústave na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica a aj v Nemocnici pre obvinených a odsúdených Trenčín po tom, čo bola Monika J. hospitalizovaná pre nadmerné užitie liekov.

„Z vykonanej mimoriadnej previerky vyplynulo, že o samovražednom pokuse obvinenej Moniky J. službukonajúci príslušníci ZVJS nevedeli a nebola zistená žiadna okolnosť, na základe ktorej by takéto konanie mali zistiť a predpokladať,” konštatuje krajská prokuratúra. O možnom samovražednom pokuse sa obvinená podľa záverov previerky zmienila až ústavnej lekárke v poobedňajších hodinách. „Ústavná lekárka potom prijala adekvátne opatrenia,” konštatuje prokuratúra.

Z mimoriadnej previerky boli podľa prokuratúry vyvodené aj všeobecné závery, najmä ohľadne nevyhovujúcej internej úpravy výdaja liekov obvineným, ktorým je podľa doterajšej úpravy možné vydávať lieky v celom balení naraz. „V tejto súvislosti sa javí ako mimoriadne potrebné zaviesť novú legislatívnu úpravu vydávania liekov obvineným tak, aby im boli vydávané iba jednotlivé lieky podľa ordinácie lekára,” uvádza prokuratúra. Zároveň navrhla, aby pri výskyte samovražednej udalosti v ústavoch na výkon väzby a trestu odňatia slobody u osôb, ktoré sú na cele umiestnené samostatne bez iných osôb, vykonával preverovanie Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR, a to z dôvodu zachovania nestrannosti a objektivity.

V rámci mimoriadnej previerky bola podľa prokuratúry vypočutá obvinená Monika J. v prítomnosti jej obhajcu, lekárka ústavu a všetci ostatní príslušníci ZVJS, ktorí v inkriminovaný deň prišli do kontaktu s obvinenou.

Bývalú štátnu tajomníčku rezortu spravodlivosti Moniku J. v nedeľu 31. januára eskortovali z banskobystrickej väznice do nemocnice. Dôvodom prevozu bolo nadmerné užitie liekov proti úzkosti. Monika J. bola zadržaná počas policajnej akcie Búrka v marci minulého roku a následne obvinená z prijímania úplatku a podplácania. V utorok 16. februára má Špecializovaný trestný súd rozhodnúť o prípadnom ďalšom predĺžení jej väzobného stíhania.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA