Sociálne siete

DOMOV

Slovensko je na očkovanie pripravené, reagovalo ministerstvo na plány šéfky Európskej komisie

Zverejnené:

Upravené: 23. januára 2021 o 22:07

228

large vakcina bedcaafb
ZDROJ: Ilustračné foto, SITA/AP Photo/Elaine Thompson

REKLAMA

18. december 2020 13:15 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Slovensko je na očkovanie proti koronavírusu pripravené. Reagovalo Ministerstvo zdravotníctva SR pre agentúru SITA na štvrtkové vyjadrenia predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej. Šéfka komisie na sociálnej sieti uviedla, že v krajinách Európskej únie sa začne očkovať 27., 28. a 29. decembra. „Slovensko je pripravené, aktuálne sa čaká na schválenie vakcíny zo strany Európskej liekovej agentúry. V našej krajine je aktuálne k dispozícii 25 miest, kde sa bude uskladňovať a následne podávať očkovacia látka, počet týchto miest sa bude postupne navyšovať,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Ambíciou slovenského ministerstva je, aby na Slovensku bolo následne v priebehu budúceho roka komplexne zaočkovaných viac ako tri milióny ľudí. Teda približne rovnaký počet ľudí, ktorí absolvovali celoplošné a plošné testovanie. „V takom prípade bude účinná kolektívna imunita a vírus eliminovaný,“ dodala Eliášová.

V prvom rade budú zaočkované skupiny ľudí, ktoré prichádzajú priamo do kontaktu s nakazenými, následne chronicky chorí pacienti a ľudia nad 65 rokov. Ministerstvo predpokladá, že očkovacia látka širokej verejnosti bude k dispozícii okolo budúcoročných sviatkov Veľkej Noci. „Očkovanie bude bez doplatku a na dobrovoľnej báze,“ konštatovala Eliášová.

Európska lieková agentúra (EMA) by mala o schválení vakcíny firiem Pfizer a BioNTech rozhodnúť 21. decembra, teda o osem dní skôr, ako pôvodne plánovala. EMA uviedla, že sa takto rozhodla po získaní dodatočných údajov od výrobcov vakcíny.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA