Sociálne siete

DOMOV

V Portugalsku sa konala konferencia ministrov o riadení migračných tokov, nechýbal aj Mikulec

Minister vnútra SR Roman Mikulec sa v utorok 11. mája 2021 v Lisabone zúčastnil na ministerskej konferencii Riadenie migračných tokov, ktorú slávnostne otvoril predseda portugalskej vlády António Costa.

Zverejnené:

Upravené: 13. mája 2021 o 15:04

225

mikulec
Minister Roman Mikulec v Portuglasku, zdroj: Facebook/Roman Mikulec - minister vnútra SR

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Cieľom stretnutia ministrov boli možnosti strategického  a komplexného prístupu k riadeniu migračných tokov prostredníctvom dvojcestného prístupu. Ten zahŕňa prevenciu nelegálnej migrácie, a zároveň súbežné vytváranie nástrojov  pre podporu legálnej, riadnej a bezpečnej migračnej cesty. Informovalo o tom v tlačovej správe na svojej stránke slovenské ministerstvo vnútra.

Na pozvanie Portugalského predsedníctva EÚ sa diskusie ministrov členských štátov EÚ a zástupcov severnej Afriky venovali  témam ako efektívne a spoločné riešenia pre boj proti prevádzačstvu a obchodovaniu s ľuďmi,  vrátane riadenia, kontroly a regulácie migračných tokov na vonkajších hraniciach EÚ. Obsahom debát boli aj  návrhy riešení  hospodárskej a vzdelávacej podpory krajín pôvodu zo strany EÚ či identifikácia stimulov pre podporu spolupráce v oblasti návratov a readmisie.

„Som veľmi rád, že zlepšenie pandemickej  situácie umožnilo už aj osobné stretnutie s kolegami. Spolupráca s partnerskými krajinami a najmä krajinami, ktoré sú prítomné na tejto konferencii je pre EÚ pri plnení svojich cieľov migračnej politiky dôležitá. Ak má byť táto spolupráca obojstranne výhodná,  EÚ nemôže očakávať, že krajiny pôvodu nelegálnej migrácie budú plniť požiadavky EÚ bez protihodnoty v podobe hospodárskej a investičnej podpory svojich ekonomík. Podporujeme preto európske príspevky a ponuky, ktoré majú mieriť tam, kde je to najviac potrebné,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec počas svojho vystúpenia na konferencii.

Aktuálna situácia v oblasti žiadostí o medzinárodnú ochranu je na Slovensku stabilizovaná. Politika dobrovoľných návratov a readmisií má plnú slovenskú podporu, ale koronakríza a cestovné obmedzenia túto formu návratov vo veľkej miere spomalili.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA