Sociálne siete

Ekonomika

Audit v platobnej agentúre poukázal na možnú korupciu za takmer 30 miliónov eur

Forenzný audit poukázal až na 60 percent finančných tokov v hodnote takmer 30 miliónov eur, ktoré boli s najväčšou pravdepodobnosťou riadené korupčným spôsobom.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 18. marca 2021 o 19:28

24

Zľava: Štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Martin Fecko a minister pôdohospodárstva Ján Mičovský, foto: SITA/Ľudovít Vaniher

SITA

BRATISLAVA – Forenzný audit vykonaný v Pôdohospodárskej platobnej agentúre poukázal až na 60 percent finančných tokov v hodnote takmer 30 miliónov eur, ktoré boli s najväčšou pravdepodobnosťou riadené korupčným spôsobom. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej besede minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský s tým, že protikorupčnému oddeleniu na agrorezorte pribudne úloha analyzovať výsledky auditu a následne vyvodiť patričné závery.

Ako podotkol šéf rezortu pôdohospodárstva, závery auditu poslúžia aj k vybudovaniu agentúry nanovo tak, že bude fungovať transparentne, bez korupcie a škandálov. Ako dodal, nie všetko bolo zlé v platobnej agentúre, lebo tam bolo veľa slušných ľudí, ktorí mlčali, možno sa báli a nepodieľali na podvodoch. Minister bude preto s nimi naďalej spolupracovať. Samotný audit v platobnej agentúre prebiehal od konca mája 2020 do 18. februára 2021.

Štátny tajomník agrorezortu Martin Fecko poukázal na to, že audit ukončený vo februári 2021 odhalil mnohé prípady, ktoré určite nezostanú bez následkov. Celkovo bolo kontrolovaných 110 prípadov v hodnote 47 miliónov eur, pričom podozrivé z korupčného správania boli finančné toky za 27 miliónov eur. To predstavuje približne 60 percent. Podozrenia z korupčného správania sa týkajú vysokých honorárov pre konzultantov, ktoré sa pohybovali až vo výške nad 20 percent. Inokedy boli vystavené faktúry konzultantov niekoľko týždňov predtým, ako bolo schválené, že žiadateľ financie dostane. Podozrivý je aj prípad, keď podnik v ťažkostiach mohol čerpať nenávratný finančný príspevok. Korupciou zaváňa podľa štátneho tajomníka aj účelové opätovné prehodnotenie projektov a zaraďovanie tých, ktorí boli pod čiarou, spätne po prehodnotení medzi úspešné projekty.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA