Sociálne siete

Ekonomika

Na podanie daňového priznania k cestnej dani zostávajú daňovníkom necelé dva týždne

Tohtoročný termín sa predĺžil z konca januára na 31. marec 2021.

GLOBALNEWS-REDAKCIA

Zverejnené:

Upravené: 19. marca 2021 o 10:44

44

Ilustračná snímka, foto: Unsplash

SITA

BRATISLAVA – Na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel, ako aj na zaplatenie cestnej dane zostávajú daňovníkom necelé dva týždne. Tohtoročný termín sa predĺžil z konca januára na 31. marec 2021. V tlačovej správe na to upozorňuje finančná správa.

Klient podáva daňové priznania podľa trvalého pobytu fyzickej osoby alebo sídla právnickej osoby a vybrané daňové subjekty na Daňovom úrade pre vybrané hospodárske subjekty v Bratislave. „Daňové priznania za zdaňovacie obdobie končiace sa 30. novembrom 2020 a 31. decembrom 2020 musia daňovníci podať na novom vzore. Klienti ho nájdu na portáli finančnej správy, ako aj v osobnej internetovej zóne daňovníka,“ uviedla hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Predmetom cestnej dane sú vozidlá patriace do kategórie L (motocykle, trojkolky, štvorkolky), M (osobné automobily a autobusy), N (nákladné autá) a O (prípojné vozidlá) evidované v Slovenskej republike. Tieto vozidlá sa používajú na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť. Nezdaňujú sa dopravné prostriedky ako kolesové a pásové traktory, snežné skútre či pracovné stroje.

Ročné sadzby dane upravuje zákon o dani z motorových vozidiel. Napríklad pre osobné automobily (kategórie M1) či motocykle (kategórie L) s objemom nad 900 do 1 200 cm3 je ročná sadzba dane 80 eur, nad 1 200 do 1 500 cm3 je ročná sadzba dane 115 eur a nad 1 500 do 2 000 cm3 je to 148 eur. Pre vozidlo kategórie L, M a N, ktorého jediným zdrojom energie je elektrina (elektromobily), je priradená nulová ročná sadzba dane. Sadzba dane sa znižuje, ponecháva alebo zvyšuje podľa veku vozidla a platí pre kategórie L, M1, N1, N2, O1 až O3.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA