Sociálne siete

Ekonomika

Dotácie na nájomné budú môcť získať aj podnikatelia zasiahnutí druhou vlnou pandémie

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 22:18

149

large markus spiske peniaze unsplash bd
ZDROJ: Unsplash/Markus Spiske

REKLAMA

25. november 2020 12:26 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Dotácie na nájomné budú môcť získať aj podnikatelia zasiahnutí druhou vlnou pandémie. Vláda totiž v stredu schválila novelu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR. Zároveň súhlasila, aby o nej parlament rokoval v skrátenom režime. „Prijatím zákona o dotáciách v pôsobnosti rezortu hospodárstva sa očakáva pokračovanie v poskytovaní dotácie na úhradu nájomného pre podnikateľské subjekty v nájmoch, ktoré boli zasiahnuté prijatými opatreniami pre zmiernenie šírenia tzv. 2. vlny pandémie COVID-19,“ konštatuje rezort hospodárstva.

Ako vysvetľuje, v dôsledku tzv. druhej vlny pandémie boli maloobchodné prevádzky a prevádzky poskytujúce služby opätovne obmedzené primárne zákazom prítomnosti verejnosti, ako aj povinným zatvorením a nie sú schopné vyplácať zmluvné nájomné. Dotácie budú financované zo zostatku finančných prostriedkov, ktoré boli poskytnuté už pre prvé kolo dotácií. Na rok 2020 bola rezortu hospodárstva pridelená rozpočtovým opatrením suma 200 mil. eur, z čoho sa financovala jednak prvá výzva na úhradu nájomného a výzva na podporu segmentu osobitnej pravidelnej dopravy a príležitostnej dopravy.

Novelou sa zároveň rozširuje možnosť pre žiadateľov, ktorých právo užívať predmet nájmu, na základe nájomnej zmluvy, alebo obdobnej zmluvy, začalo najneskôr od 1. augusta 2020 pre žiadosti predkladané v prípade vyhlásenia výziev po 1. decembri 2020.

Ako po rokovaní vlády uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, dotácie na nájomné označila Národná banka Slovenska ako najefektívnejší nástroj pomoci. „Vyplatili sme desiatky miliónov eur desiatkam tisícom subjektov a teraz v tom budeme pokračovať,“ skonštatoval minister. Ako zároveň dodal, vďaka novele odstránili v systéme podpory niektoré nedostatky a zároveň sa rozšíril okruh prijímateľov.

Podnikatelia zasiahnutí prvou vlnou pandémie koronavírusu môžu štát žiadať o poskytnutie dotácie na nájomné ešte do konca novembra. Podľa posledných dostupných údajov ministerstvo hospodárstva vyplatilo takmer 15 tisíc žiadostí v celkovej sume okolo 31 mil. eur. O dotácie môžu žiadať aj subjekty, ktorých sa priamo dotkli septembrové opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Mechanizmus je postavený na dobrovoľnosti, na dohode prenajímateľa a nájomcu. Dotáciu na nájomné možno poskytnúť vo výške, v akej prenajímateľ dal zľavu z nájomného svojmu nájomcovi, najviac však v sume 50 % nájomného.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA