Sociálne siete

Ekonomika

Hypotéka sa najviac oplatí mladým klientom, tvrdí VÚB

Zverejnené:

Upravené: 3. októbra 2021 o 16:41

238

large byvanie cade
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Väčšina ľudí nemá k dispozícií dostatočnú hotovosť na vlastné bývanie – hypotéka je preto vhodným riešením. Jej maximálna splatnosť je 30 rokov a pri vyššom veku je variabilita v počte rokov hypotéky nižšia. Ale ak máte 18 – 35 rokov a nezarábali ste v predchádzajúcom kalendárnom roku ročne v priemere viac ako 1,3-násobok priemernej mesačnej hrubej mzdy, hypotéku môžete mať výhodnejšie. Tieto informácie prináša Všeobecná úverová banka na svojej stránke.

Výhodou hypotéky pre mladých je podľa spomínanej banky daňový bonus, ktorý si pri nej môžu uplatniť. Takýto systém funguje už od 1. januára 2018. Jeho maximálna výška po splnení podmienok je 50 % zo zaplatených úrokov, najviac však môžete získať 400 € za rok, o ktoré si môžete znížiť daň.

Bonus?

Na získanie bonusu treba splniť určité podmienky. „Jednou z nich je, že schválenú hypotéku môžete použiť na kúpu, výstavbu, dokončenie alebo zmenu či údržbu nehnuteľnosti. Nesmie ísť o žiaden refinančný či bezúčelový úver. Hypotéku s výhodami pre mladých si môžete zobrať na 5 až 30 rokov a maximálne vo výške 50 000 €. Ak by ste mali úver vyšší, zaplatené úroky, a teda aj výška daňového bonusu, sa aj tak budú vypočítavať len z tejto čiastky,“ informuje ďalej VÚB.

Najdôležitejšie je, aby ste podľa banky spĺňali vekovú hranicu – nemôžete mať menej ako 18 rokov a ani viac ako 35 rokov (ku dňu podania žiadosti). Ak žiadate o hypotéku s manželkou alebo manželom, musíte dodržať vekový limit obaja. To isté platí aj v prípade, keby ste si chceli zvoliť iných spoludlžníkov, napríklad vašich rodičov.

„Pri schvaľovaní žiadosti sa berie do úvahy aj váš priemerný mesačný hrubý príjem. za predchádzajúci kalendárny rok. Podstatné je, aby neprekročil hranicu stanovenú štátom. Tá je každý rok iná a odvíja sa od priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR, ktorú pravidelne upresňuje Štatistický úrad. Hranica sa potom vypočítava ako 1,3 násobok z tejto sumy.“

Ak žiadate o úver v roku 2021, zohľadňuje sa vám vaša priemerná mesačná  mzda za rok 2020, ktorá nesmie presiahnuť výšku 1472,90 eur  (t.j. 1,3 násobok  výšky 1133 eur). Ak ste zarábali viac, daňové zvýhodnenie na zaplatené úroky Vám nebude poskytnuté.

K získaniu daňového bonusu, teda na to, aby ste si mohli znížiť daň, ktorú máte zaplatiť štátu, budete potrebovať v prvom rade potvrdenie o výške zaplatených úrokov. Vo VÚB je toto potvrdenie generované zadarmo, automaticky priamo v Internet bankingu. Prípadne je možné ho vyžiadať na pobočke.  Daňový bonus, pre ktorý sa hypotéka pre mladých oplatí, si potom môžete uplatniť dvomi spôsobmi. A to buď v rámci daňového priznania alebo v rámci ročného zúčtovania.

„Ak by ste mali zaplatiť daň vyššiu ako je daňový bonus, jednoducho sa vám od tejto sumy odpočíta a vy zaplatíte už len zvyšok. Takisto máte nárok aj na preplatok, ak je daň nižšia ako bonus, ktorý ste získali. Dôležité je však objasniť tiež to, že ak bude na hypotéke viacero dlžníkov, túto výhodu získa len ten hlavný,“ uzatvára VÚB.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA