Sociálne siete

Ekonomika

Daňová prognóza na roky 2020-2024? Rezort hovorí o dobrých správach

Zverejnené:

Upravené: 4. októbra 2021 o 19:52

383

peniaze
Ilustračné foto, Unsplash/Markus Winkler

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Rezort financií na konci septembra uviedlo na svojom webe, že prichádza s dobrou správou. Čoho presne sa má týkať? „Ministerstvo financií SR prichádza s dobrou správou v podobe najnovšej daňovej prognózy. Na začiatku pandémie boli odhady o výpadku príjmov za rok 2020 na urovní približne 2 miliardy eur, ktoré vychádzali z predpokladov o vývoji daní počas krízy 2009. Dnes už môžeme takmer s určitosťou povedať, že štát na daniach o toľko neprišiel. Najnovšia daňová prognóza totiž hovorí o minimálnom výpadku na daňových príjmoch vo výške len 42 miliónov eur,“ píše ministerstvo vo svojom stanovisku.

Ďalším významným pozitívom je podľa rezortu to, že daňové príjmy by mali rásť aj za rok 2021 o robustných 5 % a to aj napriek spomaleniu ekonomiky vplyvom tretej vlny pandémie. Nasledujúce roky by mali dokonca daňové príjmy vzrásť až o 7 %, najmä vďaka dočerpaniu fondov EÚ z končiaceho programového obdobia a vďaka Plánu obnovy a odolnosti SR.

Najväčší pokles v daňovo odvodových príjmoch eviduje miniverstvo v najviac zasiahnutých odvetviach pandémiou, ako sú gastro, hotelierstvo a oblasť umenia. Prepad sa týkal hlavne korporátnej dane. Dlhodobý pohľad na čísla však ukazuje, že tieto sektory sa na zaplatenej korporátnej dani nepodieľali výrazným podielom ani pred príchodom pandémie. Z pohľadu veľkosti firiem, najväčší prepad dane zaznamenali malé firmy s tržbami do 100 tis. eur. Tie poklesli až o 25 %, no tvoria len malý podiel na celkovej dani.

„Druhou významnou aktualizáciou je pozitívny vývoj DPH. Silná DPH v druhom kvartáli 2021 sa podpísala pod 7 %-ný medziročný rast výnosu a návrat k predkrízovým hodnotám. Silnejší rast DPH reflektuje rast efektívnej daňovej sadzby nad rámec výnosu, ktorý bol predpokladaný na základe makroekonomických veličín,“ vysvetľuje ďalej MF SR.

Vývoj na trhu práce v druhom kvartáli 2021 nepriniesol výraznejšie prekvapenia. Výnos dane z príjmov fyzických osôb, sociálnych a zdravotných odvodov sa vyvíjal v súlade s júnovou prognózu. S nástupom tretej vlny sa však očakáva spomalenie na konci roku 2021, čo sa premieta do nižšieho očakávaného výnosu. Naopak, silnejšie zotavovanie trhu práce v ďalších rokoch zvyšuje očakávané príjmy.

Viac informácií a kompletnú daňovú prognózu IFP nájdete TU.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA