Sociálne siete

Ekonomika

Penzijný vek matiek v ročníkoch 1957 až 1963 sa od januára zníži o pol roka za každé dieťa

Zverejnené:

Upravené: 30. januára 2021 o 13:01

189

chastagner thierry Ozbtq Cbnm Q unsplash fbfdd
ZDROJ: Ilustračné foto/Unsplash/ Chastagner Thierry

REKLAMA

30. december 2020 13:15 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Od začiatku budúceho roka sa matkám, ktoré sa narodili v rokoch 1957 až 1963, pri stanovení ich dôchodkového veku odpočíta pol roka za každé vychované dieťa. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení od poslankýň Petry Krištúfkovej (Sme rodina), Anny Zemanovej (SaS) a Kataríny Hatrákovej (OĽaNO), ktorá nadobudne účinnosť od 1. januára 2021. Odstráni sa tým krivda voči 140-tisíc ženám narodeným v rokoch 1957 až 1963, ktorým sa vlani pri schvaľovaní novely zákona neodpočítalo z dôchodkového veku pol roka za každé jedno vychované dieťa.

Novela zákona rozdeľuje sporné ročníky žien do troch skupín. Prvej skupine sa zníži ich dôchodkový vek za každé vychované dieťa o šesť mesiacov, druhej skupine žien novela zákona ponúka mix odpočtu rokov za vychované deti a finančnej kompenzácie a tretia skupina žien, ktorá odišla do dôchodku pred 1. januárom 2021 bez odpočítania pol roka za každé vychované dieťa, bude kompenzovaná len finančne. Kompenzácia bude vo forme jednorazového doplatku alebo percentuálneho zvýšenia starobného dôchodku. O jednej z týchto dvoch kompenzácií rozhodne Sociálna poisťovňa do 31. decembra 2022. Formou percentuálnej kompenzácie sa zvýšia aj dôchodky poistencov, ktorým poisťovňa do 31. decembra tohto roka priznala predčasný starobný dôchodok a ich dôchodkový vek sa znižuje.

Novelou zákona sa pôvodná tabuľka určujúca vek odchodu do dôchodku podľa ročníka narodenia a počtu vychovaných detí nahrádza novou tabuľkou, ktorá sporným ročníkom žien zníži ich penzijný vek o pol roka za každé vychované dieťa. Penzijný vek sa ženám zníži najviac o 18 mesiacov, ak vychovali tri a viac detí. Novelou sa tiež na základe rovnakého princípu upravuje dôchodkový vek mužov, ktorým sa zohľadňuje výchova detí, ktorá nebola zohľadnená ženám.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA