Sociálne siete

Ekonomika

Po prvýkrát vôbec pridali zamestnávatelia za jeden mesiac viac ako 27-tisíc ponúk

V rámci trhu práce padol rekord – najväčší pracovný portál na Slovensku zaznamenal pozitívny vzostup pracovných ponúk.

Zverejnené:

Upravené: 5. júna 2021 o 11:31

157

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Nicole Wolf

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Padol ďalší rekord. Trh práce na Slovensku hlási ďalší pozitívny impulz. Zamestnávatelia uverejnili v máji viac ako 27-tisíc pracovných ponúk. Ide o najúspešnejší mesiac v 24-ročnej histórii portálu Profesia.sk. Informuje o tom portál v tlačovej správe na svojej stránke.

Spomínate si na rok 2017? Toto obdobie vytváralo na našom trhu práce samé rekordy. Zamestnávatelia vtedy uverejnili na portáli Profesia.sk vyše 263-tisíc pracovných. Práve v tomto roku evidovala Profesia aj mesiac s najvyšším počtom inzerátov v histórii. Tomu je však už po najnovšom koniec.

Máj nie je len lásky časom, ale aj obdobím nových príležitostí

Zamestnávatelia uverejnili v máji tohto roka o 1495 ponúk viac ako v máji 2017. Vôbec po prvý raz sa stalo, že počet prekonal hranicu 27-tisíc. Piaty kalendárny mesiac roka 2021 tak aktuálne kraľuje rebríčku s najvyšším počtom inzerátov.

Z rebríčka jasne vidieť, že máj býva pravidelne obdobím, kedy je počas roka zvyčajne najviac pracovných príležitostí.

Oproti máju 2017, ktorý sa doteraz držal na prvom mieste, narástli nové príležitosti najmä v IT a vo výrobe. V informačných technológiách stúpla ponuka o 30 a vo výrobe o 12 percent. V porovnaní s rokom 2017 vidíme dnes aj rozdielnu situáciu s nezamestnanosťou. Zatiaľ posledné aprílové štatistiky z tohto roka hovoria, že na úradoch práce máme takmer 220-tisíc ľudí bez práce, čo predstavuje mieru nezamestnanosti 8 percent. V máji 2017 sme na Slovensku mali zhruba o 20-tisíc nezamestnaných menej a mieru nezamestnanosti 7,35 percenta. Aktuálna dostupnosť nových pracovných možností je tak dobrým impulzom pre zlepšenie situácie na našom trhu.

Z aprílového dna až k rekordným číslam

Od príchodu koronakrízy na Slovensko bola zatiaľ najhoršia situácia v apríli 2020. Vtedy zamestnávatelia uverejnili iba 8 602 ponúk. Vlani sa trh práce začal preberať najmä po lete. Pozitívny vývoj na trhu práce však pribrzdili opätovné protipandemické opatrenia, ktoré prišli v októbri.

Rok 2021 však priniesol opätovný nárast v počtoch pracovných príležitostí. Vyššie čísla sme zaznamenali už v marci, hoci v tomto období platili na Slovensku ešte stále prísne opatrenia.

Aktuálne vysoké čísla prinieslo aj prebudenie niektorých sektorov. Reč je najmä o cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve. Zamestnávatelia tu za posledný mesiac uverejnili až 1615 pracovných inzerátov. V tomto prípade môžeme hovoriť taktiež o novom rekorde. Prevádzky potrebujú najmä ľudí do kuchyne a na recepciu, čašníkov a čašníčky či barmanov a barmanky.

Aká práca je aktuálne najdostupnejšia?

Zamestnávatelia uverejnili v máji tohto roka najviac pracovných ponúk v obchode, výrobe a informačných technológiách. Pre uchádzačov a uchádzačky s maturitou je dostupná najmä práca v administratíve a v obchode. Ľudia s vysokoškolským vzdelaním majú aktuálne k dispozícii najviac pracovných ponúk na učiteľov a učiteľky. Nasledujú pracovné príležitosti v informačných technológiách.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA