Ekonomika
Pozícia sekretárky v škole je pre uchádzačov neporovnateľne zaujímavejšia ako miesto učiteľky
Keď hľadá škola sekretára/ku, príde jej 100 životopisov. Keď potrebuje nového učiteľa/ku, prihlásia sa iba piati uchádzači.
Tlačová správa
BRATISLAVA – Portál Edujobs.sk ukazuje, že obľuba povolania učiteľa je na Slovensku nízka. Situácii nepomohla ani koronakríza, ktorá v iných odvetviach zvýšila počet uchádzačov o prácu. V nedeľu 28. marca sme si pripomenuli Deň učiteľov. Informoval o tom aj pracovný portál Profesia. „Naša analýza aj pri tejto príležitosti ukazuje, že prácu učiteľov a učiteliek treba na Slovensku nevyhnutne spopularizovať,“ píše sa v tlačovej správe.
Podľa Profesie evidoval v roku 2020 portál Edujobs.sk takmer tisíc reakcií uchádzačov na pracovné ponuky na pozíciu sekretára/ky riaditeľa. Takýchto ponúk bolo pritom za celý rok iba šesť. Na jeden inzerát preto zareagovalo v priemere viac ako 160 uchádzačov. Školy aktuálne trápi, že rovnaký počet uchádzačov nevedia prilákať aj na pedagogické pozície.
Vlani hľadali školy najčastejšie učiteľov 2. stupňa základných škôl. Uverejnili viac ako tisíc ponúk, pričom získali 5-tisíc reakcií uchádzačov. Na jednu takúto ponuku tak v priemere zareagovalo iba 5 ľudí.
To je približne 32-krát menej, ako bol vlani priemerný počet uchádzačov na spomínanú pozíciu sekretára/ky riaditeľa. V prípade, že školy hľadajú učiteľov/ky matematiky, fyziky, informatiky či chémie, záujem je ešte nižší. Analýza portálu Edujobs.sk poukazuje na to, že Slovensko potrebuje nutne spopularizovať pedagogickú prácu na Slovensku.
Vlani uverejňovali školy najviac ponúk na učiteľov/ky anglického a nemeckého jazyka, matematiky, fyziky a slovenského jazyka s literatúrou.
Počet ponúk sa každý rok zvyšuje
Portál Edujobs.sk patrí do portfólia spoločnosti Profesia. Školy a školské zariadenie tu môžu už osem rokov bezplatne uverejňovať pracovné ponuky. Rekordný počet bol doposiaľ zaznamenaný vlani. Presne 1393 škôl uverejnilo v roku 2020 presne 5 091 ponúk.
Zaujímavosťou môže byť, že medziročne nestúpa iba počet inzerátov, ale taktiež aj počet škôl, ktoré hľadajú nových ľudí. Starosti s hľadaním nových pedagógov tak rieši na Slovensku stále viac riaditeľov a riaditeliek.
Nízka odozva na pedagogické pozície
Kým na učiteľskú pozíciu zareagovalo vlani v priemere 8 uchádzačov, pri uverejnení nepedagogickej pracovnej ponuky dostali školy v priemere 19 životopisov.
Spomedzi pedagogických pozícií majú školy najväčší problém obsadzovať voľné miesta učiteľov a učiteliek 2. stupňa základných škôl so zameraním na fyziku, matematiku a informatiku.
Rozdiel medzi priemernými reakciami na učiteľských a neučiteľských pozíciách v roku 2021 dokonca ešte narástol. V tomto roku platí, že keď uverejní škola na Edujobs.sk ponuku práce na nepedagogickú profesiu, získa takmer 24 reakcií od uchádzačov. Keď hľadá akéhokoľvek učiteľa, je to necelých 7 reakcií.
Najväčší dopyt je v Bratislavskom kraji
Geografické rozloženie pracovných príležitostí v školstve v roku 2020 jasne ukazuje, že najväčší problém s nedostatkom pedagogických zamestnancov je v Bratislavskom kraji. Zhruba 46 percent pedagogických ponúk je práve v tomto regióne.
Najlepšia odozva je v Košickom kraji
Najväčší záujem uchádzačov o ponuky učiteľov vidíme v Košickom kraji. Keď tu uverejní škola ponuku na pedagóga, ozve sa v priemere 11 uchádzačov.
Zdroj: Profesia
-
ÚVOD SLIDER Publikované 17. novembra 2024
Trump zvolil šéfa ropnej spoločnosti za ministra energetiky
-
ÚVOD SLIDER Publikované 17. novembra 2024
Putina nikto nezastaví telefonátmi, tvrdí Tusk
-
ÚVOD SLIDER Publikované 17. novembra 2024
Biden na stretnutí s lídrom Číny odsúdil podporu ruskej vojensko-priemyselnej základne
-
ÚVOD SLIDER Publikované 18. novembra 2024
Erdogan na samite G20 navrhne zmrazenie vojny na Ukrajine a odloženie vstupu do NATO