Sociálne siete

Ekonomika

Tretia vlna môže byť veľká i menšia, podiel ľudí s imunitou totiž nepoznáme

Zverejnené:

Upravené: 8. októbra 2021 o 14:21

203

covid rusko
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Pille-Riin Priske

REKLAMA

BRATISLAVA – Počas septembra sa na Slovensku rozbehla 3. vlna šírenia nového koronavírusu, tentoraz jeho delta variantu. Koncom mesiaca už pribúdalo denne v priemere viac ako 1200 prípadov a v nemocniciach s potvrdením na túto chorobu ležalo už takmer 500 ľudí. Informuje o tom VÚB na svojej stránke.

Jednotlivé okresy krajiny sa tak premaľovávajú do čoraz tmavších červených farieb, ktoré prinášajú aj obmedzenia pre mnohé odvetvia služieb. Nový covid automat však naďalej umožňuje prevádzku väčšinu z nich – aj keď s obmedzeniami. Otázne je tiež dodržiavanie či vynucovanie opatrení. Preto predpokladáme, že zimné obdobie zásadne ekonomiku ako celok nepoškodí, aj keď spotreba služieb ako je ubytovanie, kultúra, reštaurácie, ale aj maloobchod môže znovu poklesnúť. Ministerstvo financií vo svojich makroekonomických prognózach predpokladá, že vrchol vlny nastane v najväčšom podiele okresov v bordovej fáze covid automatu, teda nie v najhoršej, čiernej.

Zdravotné náklady 3. vlny môžu byť znovu veľké – ale zároveň aj nemusia. Delta variant koronavírusu je síce infekčnejší a spôsobuje viac hospitalizácií, no 45% populácie SR je už zaočkovaných a ďalšia časť chorobu už prekonala. Keďže presnú veľkosť a štruktúru skupiny so získanou imunitou nepoznáme, nedá sa ani dobre odhadovať masívnosť či vrchol nastupujúcej vlny chorobnosti. Isté však je, že vhodné podmienky na šírenie tu koronavírus bude mať znovu až do marca či apríla. Prognózy NBS na základe vlastného SIR modelu očakávajú dva vrcholy hospitalizácií: jeden v polovici novembra a druhý začiatkom februára budúceho roku. Ale už na oveľa nižších úrovniach ako minulú zimu. Naraz by mohlo s covidom v nemocniciach ležať už „len“ zhruba 2-tisíc ľudí, kým minulú zimu to bolo až takmer 5-tisíc.

Zdroj: VÚB

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA