Sociálne siete

Kultúra

Vo veku 101 rokov zomrel básnik a vydavateľ beatnikov Lawrence Ferlinghetti

Ferlinghetti skonal v pondelok doma v San Franciscu, necelý mesiac pred jeho 102. narodeninami.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 24. februára 2021 o 9:30

64

Lawrence Ferlinghetti
Lawrence Ferlinghetti, foto: SITA/AP Photo/Henny Ray Abrams

SITA

SAN FRANCISCO – Vo veku 101 rokov zomrel americký básnik, maliar a aktivista Lawrence Ferlinghetti. Ako vydavateľ a predajca kníh stál v päťdesiatych rokoch minulého storočia pri zrode beatnického hnutia.

Ferlinghetti skonal v pondelok doma v San Franciscu, informoval jeho syn Lorenzo Ferlinghetti. Stalo sa tak necelý mesiac pred jeho 102. narodeninami. Zomrel „vo svojej izbe“, držiac za ruky syna a jeho priateľku, „keď naposledy vydýchol“. Príčinou smrti bolo pľúcne ochorenie. Ferlinghetti podľa jeho syna dostal minulý týždeň prvú dávku vakcíny proti COVID-19.

Ako uvádza agentúra AP, za uplynulých 60 rokov bolo len málo básnikov tak dobre známych alebo takých vplyvných. Na celom svete predal viac ako milión kópií jeho kníh a viedol jedno z najznámejších a najosobitejších kníhkupectiev na svete, City Lights. I keď sa sám nikdy nepovažoval za jedného z beatnikov, bol patrónom a spriaznenou dušou a pre mnohých trvalým symbolom.

Prostredníctvom vydavateľstva patriaceho pod City Lights vydal knihy Jacka Kerouaca, Williama S. Burroughsa a mnohých ďalších. Vydanie prelomového Vytia Allena Ginsberga v roku 1957 viedlo k súdnemu procesu pre urážku mravnosti a napokon položilo nové základy pre slobodu vyjadrovania.

Podarilo sa mu tiež vzdorovať internetu, reťazcom a vysokým nájmom, ktoré zničili množstvo menších predajcov kníh v San Francisco Bay Area. City Lights však zostalo prosperujúcim politickým a kultúrnym centrom. Predajňa prežila dokonca aj koronakrízu, keď musela zatvoriť a na to, aby nezanikla, bolo potrebných 300-tisíc dolárov, pričom kampaň prostredníctvom GoFundMe rýchlo nazbierala 400-tisíc.

Medzi jeho najznámejšie zbierky básní patria Obrázky zašlého sveta (1955) a Kolotoč v hlave (1958). Písal aj divadelné hry, prózu, prekladal a maľoval.

V roku 2012 odmietol prijať cenu maďarského PEN klubu, pretože sa dozvedel, že ju sponzoruje tamojšia pravicová vláda.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA