Sociálne siete

Šport

Talianky nechcú, aby Vlhová zvýšila náskok a Shiffrinová sa dostala do boja

Zverejnené:

Upravené: 29. januára 2021 o 20:52

210

large vlhova caee
ZDROJ: Petra Vlhová vo francúzskom Courcheveli, SITA/AP Photo/Marco Trovati

REKLAMA

12. december 2020 09:54 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Troje zo štyroch tohtosezónnych pretekov žien vo Svetovom pohári v zjazdovom lyžovaní sa skončili triumfom Petry Vlhovej. Ambiciózna Slovenka nevyhrala akurát v úvodnom obrovskom slalome sezóny v rakúskom Söldene, kde obsadila tretie miesto. Tento víkend vo francúzskom Courcheveli čaká na Vlhovú súťažné pokračovanie práve v disciplíne, v ktorej je 25-ročná Liptáčka úradujúca majsterka sveta. V Savojských Alpách sa uskutočnia dvoje preteky, v sobotu aj v nedeľu bude 1. kolo štartovať o 9.30 h a druhé kolo o 12.30 h.

„Courchevel mám celkom rada. Nie je to nejaký veľmi špecifický kopec. Už som tam jazdila v pretekoch, takže viem, čo mám čakať. Na druhej strane sa veľa odvíja od aktuálnych podmienok a počasia,“ vravela Petra Vlhová počas nedávnej videokonferencie v Jasnej.

Obhajkyňa malého glóbusu v slalome tento týždeň nečakane zavítala domov na Liptov. Tri dni trénovala na svojom domovskom kopci v Jasnej a podmienky si pochvaľovala. „Super tréning to bol. Je to iné, keď po tréningu nasadnem do auta a nejdem do hotela, ale domov. Cítila som sa výborne, podmienky boli super. Všetci v tíme sme boli spokojní,“ zhodnotila držiteľka medailového kompletu z MS 2019 v Aare.

Líderka Svetového pohára sa vo štvrtok presunula do Courchevelu súkromným lietadlom z Popradu. Takýto let má veľké výhody oproti klasickej komerčnej linke, resp. presunu autom, čo na dlhých vzdialenostiach zabíja u športovca čas aj energiu. „Súkromné lety sú výhoda, lebo ušetrím veľa času na regeneráciu. Ak chcem víťaziť, musím sa pozerať aj na najmenšie detaily. Keď cestujem dlho autom, som z toho potom ‚rozbitá‘ a nemôžem podať ideálny výkon. Takže pohodlie v lietadle má pre mňa význam,“ vysvetlila Vlhová.

V Courcheveli zverenka Livia Magoniho dosiaľ absolvovala päť pretekov SP počas troch rokov. Najvyššie tam skončila dvakrát na druhom mieste – v slalome v roku 2018 a paralelnom slalome ešte o rok skôr. V obrovskom slalome sa tam zatiaľ na stupne víťazov nedostala. Najbližšie bola k tomu pred necelým rokom, keď skončila štvrtá štyri stotinky za treťou Švajčiarkou Wendy Holdenerovou.

Favoritkami pretekov v Courcheveli budú aj Talianky Federica Brignoneová a Marta Bassinová. Prvá je celková víťazka Svetového pohára z minulej sezóny a zároveň držiteľka malého glóbusu za obrovský slalom. Druhá zasa vyhrala úvodné preteky SP v obráku v tejto sezóne v Söldene. Podľa talianskycj zdrojov sa v Courcheveli v značnej miere ukáže, či si Petra Vlhová dokáže na čele SP utvoriť ešte väčší náskok ako má doteraz a či Američanka Mikaela Shiffrinová pri svojom návrate v tejto discipíne bude konkurencieschopná v súboji o víťazstvo. „Treba rátať s tým, že na nás čakajú na trati dva rôzny typy podmienok. Podklad je tvrdý, ale v strednej a spodnej časti skôr mäkký. V noci má navyše snežiť, takže sa musíme prispôsobiť zmeneným podmienkam,“ uviedla Federica Brignoneová podľa webu neveitalia.it. „Dôležité môže byť nízke štartovné číslo v 1. kole a zároveň si myslím, že na tejto zaujímavej trati so zmenami sklonu treba tlačiť od začiatku do konca napriek možným hrboľom na nej,“ dodala Brignoneová.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA