Sociálne siete

ZAHRANIČIE

AstraZeneca je bezpečná a účinná, uviedla Európska lieková agentúra

„Naše vedecké stanovisko je, že táto vakcína je bezpečnou a účinnou alternatívou,“ uviedla šéfka EMA Emer Cookeová.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 18. marca 2021 o 19:26

29

Emer Cookeová, foto: SITA/AP Photo/Yves Herman

SITA

BRATISLAVA – Európska lieková agentúra (EMA) odporúča naďalej používať vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Podľa šéfky EMA Emer Cookeovej experti spomenutej organizácie dospeli k záveru, že v súvislosti s touto očkovacou látkou neexistuje dôvod na obavy.

„Naše vedecké stanovisko je, že táto vakcína je bezpečnou a účinnou alternatívou na ochranu ľudí pred ochorením COVID-19,“ uviedla Cookeová počas štvrtkového podvečerného brífingu.

Pochybnosti o vakcíne AstraZeneca nastali po tom, ako sa objavili správy, že u niektorých zaočkovaných mohla spôsobiť problémy so zrážanlivosťou krvi. Pri takýchto zrazeninách existuje riziko, že by sa v tele mohli uvoľniť a putovať do srdca, mozgu alebo pľúc, čo by mohlo spôsobiť mŕtvicu, infarkt alebo iné ťažkosti. „Pozitíva vakcíny prevažujú nad rizikami. Vylučujeme spojitosť tromboembolických prípadov s jej podaním,“ dodala Cookeová.

Uvedené stanovisko EMA by mohlo opätovne otvoriť cestu pre ďalšie používanie vakcíny vo viacerých európskych štátoch vrátane Nemecka, Francúzska, Talianska a Španielska, ktoré v uplynulých dňoch pozastavili jej aplikovanie.

Cookeová podotkla, že EMA „nemôže stopercentne vylúčiť súvislosť“ medzi zriedkavými prípadmi krvných zrazenín a vakcínami. Experti podľa nej odporúčajú zvyšovať povedomie lekárov a príjemcov o možných rizikách. EMA odporučila pridať k popisu vakcíny informácie o týchto prípadoch, aby zdravotnícki pracovníci a pacienti vedeli o takýchto vzácne sa vyskytujúcich krvných zrazeninách.

Ako Cookeová ďalej doplnila, vakcína ukázala najmenej 60-percentnú účinnosť počas klinických skúšok. „Dôkazy zo skutočného prostredia naznačujú, že účinnosť by dokonca mohla byť ešte vyššia,“ skonštatovala 59-ročná Írka.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA