Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Biden a Putin budú v utorok rokovať o Ukrajine cez videohovor

Zverejnené:

Upravené: 6. decembra 2021 o 9:17

554

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Joea Bidena a Vladimíra Putina čaká v utorok spoločné rokovanie cez zabezpečený videohovor. 

S odvolaním sa na činiteľa v Bielom dome o tom dnes informovala agentúra Reuters, podľa ktorej má byť hlavným bodom diskusie napätá situácia na Ukrajine. Chystané rokovania následne potvrdila aj Moskva.

Biden chce v prvom dialógu od júla okrem iného zdôrazniť americkú podporu suverenite a teritoriálnej integrite Ukrajiny. Hovoriť má aj o obavách Spojených štátov ohľadom ruských vojenských aktivít blízko ukrajinských hraníc.

Kremeľ už v piatok povedal, že Putin v chystanom telefonáte bude žiadať záruky, že Severoatlantická aliancia sa nebude rozširovať ďalej na východ. Biden takú garanciu dať odmieta. Šéf NATO Jens Stoltenberg povedal, že do rozširovania aliancie nemá Rusko čo hovoriť.

Taliban bojuje proti Islamskému štátu „obzvlášť brutálnym“ spôsobom

Americká rozviedka je presvedčená o tom, že Rusko môže proti Ukrajine chystať vojenskú ofenzívu, ktorá by sa mohla začať už začiatkom budúceho roka a ktorej by sa zúčastnilo odhadom 175.000 vojakov. Moskva to odmieta a obviňuje Washington, že sa snaží situáciu okolo Ukrajiny vyhrotiť.

Nemecký denník Bild dnes na svojom webe zverejnil mapu, ktorá ukazuje tri fázy možného ruského útoku na Ukrajinu. V prvej fáze by podľa nej ruské jednotky útočili predovšetkým z doneckej oblasti na západ a z Krymu a Čierneho mora severným smerom.

V druhej fáze by prišiel útok na oblasť Charkova a v tretej koncentrovaný útok zo severu proti Kyjevu. Podľa Bildu mapka vychádza z poznatkov niekoľkých ľudí z NATO a bezpečnostných kruhov, ktorí mali možnosť vidieť časť spravodajských informácií o možnom útoku.

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov v piatok s odvolaním sa na informácie ukrajinských spravodajských služieb uviedol, že Rusko zhromaždilo pri hranici s Ukrajinou viac ako 94.000 vojakov a na konci januára môže začať rozsiahlu vojenskú ofenzívu proti Ukrajine. Aj jeho tvrdenie Moskva označila za nezmysel.

Spojené štáty, EÚ, Británia a Kanada oznámili nové sankcie proti Bielorusku kvôli organizovaniu migrácie do EU

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA