Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Spojené štáty, EÚ, Británia a Kanada oznámili nové sankcie proti Bielorusku kvôli organizovaniu migrácie do EU

Zverejnené:

Upravené: 4. decembra 2021 o 10:05

490

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Spojené štáty, Európska únia, Británia a Kanada vo štvrtok oznámili nové sankcie voči Bielorusku. Režim tamojšieho vodcu Alexandra Lukašenka viní z opakovaného porušovania ľudských práv a organizovania migrácie do EÚ.

„Opäť vyzývame Lukašenkov režim, aby okamžite a úplne zastavil organizáciu nelegálnej migrácie cez svoje hranice s Európskou úniou,“ zdôraznili krajiny v spoločnom vyhlásení.

Minsk označil tento krok za absurdný. Sľúbil tvrdú asymetrickú odpoveď.

Nové sankcie EÚ, ktoré už predtým navrhla Európska komisia a teraz potvrdili členské štáty, sa podľa únijného vestníka vzťahujú na ďalších 17 jednotlivcov a 11 subjektov, vrátane prominentných predstaviteľov justície a „propagandistických“ kanálov, ktoré prispievajú k pokračujúcej represii občianskej spoločnosti, demokratickej opozície, nezávislých médií a novinárov.

Počet nových prípadov koronavírusu v Juhoafrickej republike sa za deň takmer zdvojnásobil

Na sankčnom zozname sú tiež vysoko postavení politickí predstavitelia režimu, firmy, vrátane leteckej spoločnosti Belavia, cestovné kancelárie a hotely, ktoré podľa EÚ pomáhali podnecovať a organizovať nelegálne prechody z Bieloruska na územie únie.

Americké ministerstvo financií dnes rozšírilo sankcie proti Bielorusku o 20 osôb a 12 subjektov, vrátane syna bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Zároveň Washington obmedzil obchodovanie s novými bieloruskými dlhopismi.

Britské sankcie sa okrem jednotlivcov a právnych subjektov podľa agentúry Reuters vzťahujú aj na spoločnosť Belaruskali, ktorá v Bielorusku patrí k najväčším štátnym podnikom a ktorá má významný podiel na svetovom trhu.

„Tieto sankcie sa naďalej zameriavajú na dôležité zdroje príjmov Lukašenkovho režimu a zavádzajú prísne obmedzenia voči osobám zodpovedným za niektoré z najhorších protidemokratických činov v Bielorusku,“ uviedla vo vyhlásení britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová.

Kanada označila nové sankcie proti Bielorusku za protest proti útokom na ľudské práva a represiám. Podľa vyhlásenia kanadského ministerstva zahraničnej Ottawa vo veci rokuje v spolupráci s USA, Európskou úniou a Britániou.

Macron sa posťažoval na premiéra Johnsona: ,,Je smutné, že Britániu vedie taký klaun“

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA