Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Taliban bojuje proti Islamskému štátu „obzvlášť brutálnym“ spôsobom

Zverejnené:

Upravené: 5. decembra 2021 o 15:24

366

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Taliban sa snaží vysporiadať s Islamským štátom Chorásán (IS-K), ktorý po zvrhnutí vlády v polovici augusta využil situáciu a rozšíril svoje aktivity, ktoré sa prejavili vlnou teroristických útokov.

 Do provincie Nangarhár, ktorá je baštou IS-K, poslal Taliban za poslednú dobu vyše 1 000 svojich bojovníkov kvôli zosilneniu skrytej vojny, ktorú s ním vedie.

Taliban vyslal svoje posily do Nangarháru, aby sa urýchlilo tempo operácií, uviedli predstavitelia bezpečnostných síl Talibanu. Rastie počet nočných razií talibancov proti členom IS-K. Obyvatelia Džalálabádu uviedli, že stovky zatknutých zmizli alebo boli zabití.

„Boj je ťažký, a áno, niekedy je brutálny, ale musíme vymazať Daeš nielen v Afganistane, ale na celom svete,“ povedal denníku bojovník Talibanu Kari Núrulláh Fateh, ktorý spadá pod spravodajskú jednotku v Džalálábade. „Keď sa nám niekto nevzdá, zabijeme ho,“ dodal.

Jeho jednotka podniká razie proti ľuďom v Džalálabade podozrivým z príslušnosti k IS-K po väčšinu nocí od západu slnka do ranných modlitieb. Predtým sa takéto akcie podnikali len raz dvakrát týždenne. Fateh odhaduje, že teraz je každý týždeň zatknutých sedem až desať podozrivých a zabitých šesť ďalších.

Mexický gang sa autami prebúral do väzenia, deväť väzňov je na úteku

Keď začal Islamský štát v provincii útočiť, miestni vodcovia Talibanu zabili niekoľko jeho spolupracovníkov a ich telá rozvesili okolo hlavných ciest a frekventovaných križovatiek. „To bola veľmi efektívna odpoveď,“ vysvetlil Fateh. ,,Bola to lekcia pre ľudí, aby vedeli, čo sa stane, keď sa pridáte k Daeš. Chceme im ukázať dôsledky. Sám som zavesil dve telá,“ dodal s tým, že bolo rozvesených asi štyridsať tiel. Použitú metódu zastrašovania potvrdili aj ďalší dvaja elitní bojovníci Talibanu.

Podľa miestnych obyvateľov však tento postup iba eskaloval násilie. „Bojovníci Talibanu nepoznajú provinciu a nemajú možnosť, ako preverovať informácie o cieľoch, takže idú po každom podozrivom, zabijú ho a povedia že bol z Daeš,“ uviedol jeden z obyvateľov.

Islamský štát vyzval obyvateľov provincie, aby povstali a bránili sa. Nie je jasné, koľko ľudí sa pridalo v provincii k IS-K, ale od chvíle, kedy Taliban v polovici augusta zvrhol vládu, stal sa oveľa aktívnejším a teraz už podľa správy OSN pôsobí vo väčšina afganských provincií.

VIDEO: Alec Baldwin sa v najnovšom rozhovore vyjadril, že nestlačil spúšť zbrane

Vlna atentátov Islamského štátu v Afganistane, ktoré sa zamerali predovšetkým na svätyne, ale aj na nové bezpečnostné sily, je prvou veľkou bezpečnostnou výzvou pre nových vládcov krajiny. Odhaduje sa, že Islamský štát má v krajine 2 000 až 3 500 bojovníkov, Taliban ich má asi 70 000.

Potlačiť Islamský štát v Nangarháre sa však nedarilo ani afganským bezpečnostným silám zvrhnutej vlády, hoci mali podporu Američanov. Dôvodom je terén aj význam oblasti, cez ktorú vedú pašerácke chodníky a umožňujú presuny zbraní aj bojovníkov medzi Afganistanom a Pakistanom.

Počet nových prípadov koronavírusu v Juhoafrickej republike sa za deň takmer zdvojnásobil

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA