Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Demokratickí kongresmani po rokoch ťahaníc zverejnili Trumpove daňové záznamy

Zverejnené:

Upravené: 31. decembra 2022 o 12:25

321

Zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Americká Snemovňa reprezentantov ovládaná Demokratickou stranou zverejnila daňové záznamy bývalého šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa za roky 2015 až 2020. Krok predstavuje vyvrcholenie niekoľkoročnej snahy rozkryť financie niekdajšieho prezidenta, ktorý na rozdiel od svojich predchodcov daňovo prišiel.

Či masívny súbor dokumentov prináša zásadné nové odhalenia, nebolo ihneď jasné. Mnohé skutočnosti o Trumpových daniach z minulých rokov už sú známe, aj vďaka správam, ktoré snemovny výbor pre štátne príjmy vypustil minulý týždeň. Materiály ukazujú, že v rokoch 2015, 2016 a 2019 exprezident odviedol čiastky rádovo stoviek tisíc dolárov, zatiaľ čo v roku 2016 a 2017 zaplatil na daniach 750 dolárov a v roku 2020 nezaplatil nič. Trumpove podnikateľské aktivity vykázali počas uvedených šiestich rokov stratu v hodnote vyše 50 miliónov dolárov.

Trumpove podnikateľské aktivity vykázali počas uvedených rokov stratu v hodnote vyše 50 miliónov dolárov. Denník The New York Times (NYT) pred dvoma rokmi na základe uniknutých dokumentov  odhalil , že Trump v desiatich z prvých 15 rokov storočia neodviedol žiadne federálne dane z príjmu, „z veľkej časti vďaka tomu, že hlásil oveľa väčšie straty ako príjmy“.

Demokrati záznamy zverejnili len niekoľko dní predtým, než sa prvýkrát zíde novozvolený Kongres, v ktorom už budú snemovňu kontrolovať Trumpovi republikáni. Podľa agentúry AP čítajú novo dostupné materiály skoro šesť tisíc stránok, vrátane 2700 stránok osobných priznaní exprezidenta a jeho manželky Melanie a ďalších viac ako tritisíc stránok priznania Trumpových podnikov. V dokumentoch sú začernené niektoré osobné údaje vrátane čísel účtov.

Medzi novo odhalené skutočnosti patria napríklad informácie, že Trump v rokoch 2015 až 2017 hlásil účty v niekoľkých krajinách mimo USA vrátane Číny. Od roku 2018 už je ale v záznamoch iba účet v Británii, píše AP. Denník NYT si zase  všíma , že za rok 2020 vtedajší prezident nenahlásil žiadne charitatívne príspevky, hoci v predvolebnej kampani vyhlásil, že si nenechá „ani jeden dolár“ z prezidentského platu 400-tisíc dolárov ročne.

Denník NYT  uvádza , že záznamy by mohli okrem iného pomôcť objasniť, či Trump osobne profitoval zo zníženia daní, ktoré ako prezident presadil. Dnešná publikácia je súčasťou vyšetrovania, ktoré skúmalo spôsob dozoru berného úradu IRS nad úradujúcimi prezidentmi a zistilo, že orgán v prvých dvoch rokoch Trumpovho mandátu povinný audit nevykonával. „IRS so svojím povinným auditom bývalého prezidenta nezačal, kým som neurobil prvotnú žiadosť,“ uviedol predseda výboru pre štátne príjmy Richard Neal.

Trump, ktorý nedávno ohlásil novú kandidatúru na prezidenta, dnes postup demokratov znovu odsúdil. „Povedie to k strašným veciam pre hrozne veľa ľudí,“ uviedol podľa AP. Médiá podotýkajú, že zverejnenie osobných daňových priznaní je krok, ku ktorému dochádza zriedka, hoci spadá do právomocí Kongresu.

Záujem novinárov a zákonodarcov o Trumpove dane trvá od prezidentskej kampane pred voľbami roku 2016, v ktorej newyorský podnikateľ záznamy odmietol zverejniť, ako je v Spojených štátoch u prezidentských kandidátov zvykom. Nasledovali dlhotrvajúce súdne spory ako s Kongresom, tak s newyorskou prokuratúrou, do ktorých bol zapojený aj Najvyšší súd USA. Najskôr sa vlani vo februári k priznaniam dostali vyšetrovatelia, minulý mesiac potom najvyššia súdna inštancia definitívne dala za pravdu aj snemovnemu výboru.

Exprezidentova firma The Trump Organization bola na začiatku decembra na súde v New Yorku uznaná za vinnú z daňového podvodu. Trump sám súdený nebol, podľa vyšetrovateľov však o krátení daní dobre vedel.

Nezávislá komisia, ktorá pre kongresmanov exprezidentove záznamy analyzovala, zase upozornila na niekoľko podozrivých aspektov, ktoré podľa nej vyžadujú ďalšie prešetrenie. Boli medzi nimi odpočty spojené s príspevkami na dobročinné účely, zaobchádzanie so stratami alebo pôžičky deťom, ktoré by mohli byť brané ako zdaniteľné dary.

Estónska premiérka: jedinou cestou k mieru je pomôcť Ukrajine vyhrať

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA