Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Hasiči na juhu Európy bojujú s rozsiahlymi požiarmi, vlna horúčav tam má na svedomí viac ako tisíc obetí

Zverejnené:

Upravené: 18. júla 2022 o 15:12

65

Zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Vo štvrtok na severe Portugalska namerali 47 stupňov, v Španielsku mala vlna horúčavy maxima na necelých 46 stupňoch Celzia. Extrémne horúco ale po týždni poľavuje a presúva sa z juhu na západ Európy. Na rekordné horúco sa pripravujú Francúzsko a Veľká Británia. V tej meteorológovia vyhlásili na ďalšie dva dni vôbec prvýkrát najvyšší stupeň varovania kvôli extrémnej horúčave.

Extrémne vlny horúčav si vyžiadali vyše tisíc obetí. Väčšina z nich je hlásená z Portugalska, konkrétne asi 660 ľudí. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva predovšetkým seniorov. Najhorší bol štvrtok, kedy neprežilo 440 ľudí.

V Španielsku zomrelo asi 360 ľudí. Vlnu horúčav v krajine sprevádzalo viac ako 30 lesných požiarov, ktoré podľa prvých odhadov zničili vyše 20 000 hektárov.

S plameňmi bojovali hasiči aj v Grécku. Najhoršie požiare síce dostali pod kontrolu, zostávajú ale v pohotovosti, pretože aj tam sa situácia môže znova zhoršiť.

Minulý týždeň zhorelo územie s rozlohou vyše 33 kilometrov štvorcových v Chorvátsku neďaleko Šibeniku.

Častejšie a silnejšie vlny horúčav vedci jasne prisudzujú ľuďmi spôsobované klimatické zmene, pričom podľa NASA bolo posledných osem rokov tých vôbec najteplejších v histórii merania.

Vlna sa presunie na západ Európy

Teploty v západnej Európe majú v pondelok a utorok na niektorých miestach pokoriť 40 stupňov Celzia. Britský teplotný rekord je pritom 38,7 stupňa z roku 2019. Tamojšia vláda kvôli horúčave očakáva dopravné komplikácie, a vyzvala preto obyvateľov, aby necestovali. Meteorologická služba Met office vydala vôbec po prvýkrát červené varovanie pre extrémne horúco v časti Anglicka.

Na sociálnych sieťach sa hojne zdieľa mapa Británie s očakávanými utorkovými teplotami a porovnáva sa s mapou, ktorú Met Office pred dvoma rokmi vydal ako hypotetickú predpoveď pre 23. júl 2050, kedy má klimatická zmena teploty posunúť výrazne vyššie oproti dnešnému normálu.

Britské ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo veľvyslanca Ruska kvôli smrti Brita v zajatí

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA