Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Ľadovce v tretine chránených oblastí zmiznú do roku 2050, tvrdí UNESCO

Zverejnené:

Upravené: 3. novembra 2022 o 12:17

60

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Ľadovce v tretine oblastí na zozname svetového dedičstva do roku 2050 zmiznú. V novej správe to uvádza Organizácia OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO). 

Podľa nej je možné zachrániť zvyšné dve tretiny ľadovcov, len ak sa podarí výrazne obmedziť emisie skleníkových plynov, napísala dnes agentúra AFP.

“Ľadovce v tretine z 50 oblastí na zozname svetového dedičstva (UNESCO) sú odsúdené na to, že do roku 2050 zmiznú, a to nezávisle na snahách obmedziť rast teplôt,” píše organizácia. V ďalších dvoch tretinách oblasti je možné ľadovce ešte zachrániť, pokiaľ sa podarí obmedziť rast globálnych teplôt do 1,5 stupňa v porovnaní s predpriemyselnou érou. V prípade, že by sa tak nestalo, tak hrozí, že sa do roku 2100 rozpustí polovica ľadovcov v oblastiach chránených UNESCO.

Najviac ohrozené sú ľadovce v afrických parkoch a pohoriach, napríklad v Kilimandžáro. V Európe hrozí, že sa rozpustia ľadovce v Dolomitoch či Pyrenejach. V Amerike do roku 2050 zmiznú podľa UNESCO ľadovce v Yosemitskom a Yellowstonskom národnom parku alebo v národnom parku Los Alerces v Argentíne. Výrazný úbytok masy zaznamenávajú aj ľadovce v Ázii.

UNESCO tvrdí, že tempo topenia ľadovcov sa zrýchľuje od roku 2000. Podľa organizácie je to výsledok zmeny klímy, ktorú spôsobujú emisie skleníkových plynov. “Len rýchly pokles úrovne emisií oxidu uhličitého môže zachrániť ľadovce a mimoriadnu biodiverzitu, ktorá od nich závisí,” uviedla šéfka UNESCO Audrey Azoulayová. Podľa nej je správa výzvou štátom pred klimatickou konferenciou OSN v Egypte, aby začali konať ráznejšie.

Podľa odhadov UNESCO ľadovce každoročne strácajú zhruba 58 miliónov ton ľadu, čo je spoločná ročná spotreba vody Francúzska a Španielska. To prispieva k rastu hladiny morí a oceánov a súčasne to má neblahé dopady na vodné hospodárstvo. Polovica ľudstva závisí na ľadovcoch ako zdrojoch vody pre potrebu domácností, v poľnohospodárstve či na výrobu elektriny, uviedlo UNESCO.

Útočník z Floridy dostal za vraždu 17 ľudí v škole doživotia

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA