Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Macron obvinil sociálne siete z podnecovania násilia uprostred nepokojov vo Francúzsku

Zverejnené:

Upravené: 1. júla 2023 o 11:50

405

Zdroj: nicematin.com

REKLAMA

Globalnews

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval na sociálnych sieťach, aby vyvodili väčšiu zodpovednosť v súvislosti s rozsiahlymi nepokojmi, ktoré pred niekoľkými dňami vyvolala smrť 17-ročného mladíka rukou policajta.

Informoval o tom portál Politico.

Po krízovom zasadnutí vlády v piatok popoludní Macron povedal, že na sociálnych sieťach sa organizujú „násilné zhromaždenia“ súvisiace so smrťou 17-ročného tínedžera a „druh napodobňovania násilia“.

Obvinil mladých ľudí, ktorí sa zúčastnili nepokojov, že sú mimo kontaktu s realitou a „žijú vo videohrách, ktoré ich opojili“.

Francúzsky prezident vyzval technologické spoločnosti, aby odstránili násilný obsah a poskytli orgánom činným v trestnom konaní informácie o protestujúcich, ktorí využívajú sociálne médiá na podnecovanie nepokojov.

„Očakávam, že tieto platformy budú zodpovedné,“ povedal Macron.

Francúzsky televízny kanál BFMTV uskutočnil štúdiu, ktorá ukázala, že niektoré sociálne siete, ako napríklad TikTok, propagovali videá s hashtagmi spojenými s násilnými činmi, a polícia potvrdila, že protesty boli koordinované prostredníctvom instant messengerov, ako sú WhatsApp a Telegram.

V piatok večer sa mali zástupcovia francúzskej vlády stretnúť so zástupcami sociálnych sietí a vyzvať ich na spoluprácu.

Pripomeňme, že protesty boli vyvolané smrťou 17-ročného vodiča, ktorého zastrelila polícia počas cestnej kontroly.

Nepokoje sa začali v utorok večer a každú nasledujúcu noc sa rozšírili do nových miest.

V súvislosti s týmito udalosťami francúzsky prezident Emmanuel Macron opätovne zvolal zasadnutie krízového štábu a bol nútený predčasne opustiť samit lídrov EÚ.

492 budov bolo poškodených nepokojmi, 2000 áut bolo spálených a asi 3800 chuligánskych podpaľačov bolo spáchaných na ulici. Takmer 250 príslušníkov orgánov činných v trestnom konaní bolo zranených, viac ako 800 ľudí bolo zadržaných.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA