Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Musk dal nový sľub Ukrajine uprostred drámy okolo Starlinku

Zverejnené:

Upravené: 25. októbra 2022 o 17:14

307

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Potom, čo sa Elon Musk dostal do predchádzajúcej kontroverzie a stretu s Pentagonom ohľadom statusu verejného financovania satelitnej internetovej služby Starlink spoločnosti SpaceX, urobil v nedeľu nový sľub, ktorým sa snaží upokojiť Ukrajinu.

„Ešte než [ministerstvo obrany] prišlo s odpoveďou, povedal som @FedorovMykhailo, že SpaceX nevypne Starlink, ani keby ministerstvo obrany odmietlo poskytnúť financovanie,“ uviedol Musk v nedeľu večer na Twitteri s odkazom na ukrajinského vicepremiéra a ministra digitálnej transformácie Mychajla Fedorova.

Nový prísľub, že „nevypne“ služby Starlink, ktoré využívajú ukrajinské jednotky, znamená, že aj keď americké ministerstvo obrany nakoniec odmietne podieľať sa na financovaní, Musk osobne zabezpečí, aby zostali v prevádzke.

The Register o tomto spore napísal: „Zdá sa, že obdobie medové týždne medzi Starlinkom a Ukrajinou je na konci: SpaceX údajne chce, aby USA začali platiť účet za ďalšie jej služby vo vojnovej zóne.“ Musk uviedol, že SpaceX už preplatila 80 miliónov dolárov na nákladoch na udržanie prevádzky internetových systémov, ktoré ukrajinská vláda dlhodobo uznáva ako kľúčové pre svoje vojenské operácie a komunikáciu.

Tento verejný prísľub prichádza aj v čase, keď niektorí jastrabí odborníci začali nadhadzovať myšlienku znárodnenia systémov Starlink. Práve to minulý týždeň tvrdil bývalý autor prejavov George W. Busha a stĺpkár časopisu The Atlantic David Frum:

Reznikov hovoril s Austinom a oznámil nový balík vojenskej pomoci USA

Frum v pondelok tvrdil, že sa stáva príliš „nemúdrym“ podozrievať Muska, že bude aj naďalej poskytovať satelitné zariadenie Starlink, aby pomohol ukrajinským občanom v prístupe k internetu počas ruskej invázie do krajiny. Aby to napravil, navrhol, aby americká vláda spoločnosť zabavila a znárodnila, pokiaľ Musk niekedy chce svoje satelity stiahnuť.

Frum na Twitteri napísal: „Očakávať, že @elonmusk bude Ukrajine poskytovať internet zadarmo navždy, bolo vždy nerozumné a stáva sa to nerozumným. Západní spojenci by mali platiť. A USA by mali mať pripravený plán na rýchle znárodnenie Starlinku, pokiaľ Musk preruší pripojenie Ukrajiny, aby presadil svoju politickú agendu.“

V septembri riaditeľ vládneho predaja spoločnosti SpaceX v liste Pentagonu upresnil, že „nie sme schopní ďalej darovať terminály Ukrajine ani financovať existujúce terminály na dobu neurčitú“.

Očakáva sa, že do konca roka SpaceX preje 100 miliónov dolárov za darovaných 25 000 terminálov Starlink, aby Ukrajina mohla služby naďalej využívať. Ukrajinská vláda v poslednej dobe vyjadruje vďačnosť – napríklad v tejto nedeľnej výmene názorov s Muskom:

„Pred všetkými tými rozhovormi o financovaní ste mi potvrdili, že v každom prípade zaistíte prevádzku Starlinku na Ukrajine. To bolo pre Ukrajinu kriticky dôležité,“ napísal Mychajlo.

Musk mu odpovedal: „Myslel som si, že to bude v poriadku: „Nie je zač.“

Mykhailo už skôr spoločnosti SpaceX poďakoval a zároveň vyhlásil, že „Ukrajina zostane pripojená bez ohľadu na čokoľvek“.

Zaujímavé je, že v rámci toho istého vlákna Musk v pondelok uviedol, že venuje ďalšie terminály Starlink na použitie v Iráne uprostred prebiehajúcich protivládnych protestov a snáh úradov obmedziť prístup k internetu a sociálnym médiám…

Musk sa v poslednej dobe dostal pod väčší mediálny a dokonca aj možný vládny dohľad kvôli nepodloženým obvineniam, že bol v priamom kontakte s Kremľom, čo odmietol ako zjavne nepravdivé. A to len preto, že hľadal spôsoby, ako by bojujúce strany na Ukrajine mohli dosiahnuť kompromis smerujúci k prímeriu a rokovaniu dohody, na rozdiel od eskalácie až k priamemu stretu jadrových mocností – konkrétne USA a Ruska.

Rishi Sunak sa stane novým predsedom vlády Veľkej Británie

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA