Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Na Mars raketou na jadrový pohon. NASA otestuje novú technológiu

Zverejnené:

Upravené: 27. januára 2023 o 16:12

810

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Americký Úrad pre letectvo a vesmír (NASA) predstavil plán pre testovanie raketového motora na jadrový pohon, ktorý by do budúcna mohol dopraviť astronautov na Mars za kratšiu dobu, než je tomu pri doterajších systémoch. Na projekte NASA spolupracuje s výskumnou agentúrou amerického ministerstva obrany DARPA, prvé testy plánujú na rok 2027.

Cieľom projektu je vyvinúť pohonný systém pre cesty do vesmíru, ktorý sa bude výrazne líšiť od v súčasnosti najpoužívanejších chemických rakiet. Americká armáda a NASA sa o podobnú technológiu pokúšali už v 50. a 60. rokoch minulého storočia, program sa však skončil skôr, ako sa motor podarilo otestovať, píše CNN.

„Použitie jadrovej tepelnej rakety umožňuje skrátiť dobu cesty a znížiť riziko pre astronautov. Skrátenie cestovnej doby je kľúčovým aspektom ľudských misií na Mars, pretože dlhšie cesty vyžadujú viac zásob a odolnejšie systémy,“ uvádza NASA. Ďalšou výhodou je podľa úradu možné zvýšenie kapacity pre výskumné náklady a vyšší výkon pre prístroje či komunikačné kanály.

Posledná cesta na Mars, ktorú vykonal rover Perseverance, trvala zhruba sedem mesiacov. O koľko by cesta bola kratšia za použitia jadrového raketového motora, nie je zatiaľ jasné. Podľa riaditeľa NASA Billa Nelsona by ale také poháňané kozmické plavidlo vzdialenosť medzi oboma planétami urazilo rekordnou rýchlosťou.

„S pomocou tejto novej technológie by mohli astronauti cestovať vesmírom rýchlejšie, než kedykoľvek predtým,“ uviedol Nelson.

NASA vlani podnikla prvý krok k návratu človeka na Mesiac v rámci programu Artemis. Jeho cieľom je na prirodzenej družici Zeme založiť dlhodobú kolóniu, ktorá by potom bola odrazovým mostíkom práve pre lety na Mars.

Meta v najbližších týždňoch umožní Trumpovi, aby sa vrátil na sociálne siete facebook a instagram

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA