Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Nemocniciam v Nemecku hrozí kolaps kvôli RS vírusu, množia sa prípady detí na prístrojoch aj úmrtí

Zverejnené:

Upravené: 7. decembra 2022 o 9:16

385

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Nemecko hlási kritický nedostatok detských pediatrických lôžok. Môže za to epidémia RS vírusu, ktorý postihuje prevažne mladšie deti, najviac tie vo veku do dvoch rokov. O kritickej situácii nemeckých nemocníc informoval nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. Informuje napríklad DW .

V Nemecku prepukla epidémia RS vírusu. Respiračný syncytiálny vírus je vysoko nákazlivá choroba, ktorá sa prejavuje znakmi prechladnutia, teda škrabaním krku, nádchou a problémami s dýchaním. Väčšinou je priebeh mierny a detí sa chorobou počas života nakazia, avšak u niektorých môže viesť k vážnym príznakom. V Nemecku teraz kvôli sezóne RS vírusu hlási úplnú zaplnenosť detských oddelení, keď deti majú problémy s dýchaním. Vírus ohrozuje predovšetkým deti do dvoch rokov, ale ochorieť môže aj dospelý.

„Vlna RS vírusu pokračuje a zosilňuje a vedie k nutnosti liečby na dýchacích prístrojoch pre mnoho detí,“ uviedol Sebastian Brenner, ktorý pracuje na detskej JIS univerzitnej nemocnice v Drážďanoch. Práve početnosť životne ohrozených detí vedie k nebývalej preplnenosti nemocníc. Prieskum zo 110 nemeckých nemocníc ukázal, že v priemere je teraz na detských oddeleniach voľných 0,75 lôžok. O tom, aká je situácia v nemeckých nemocniciach kritická, hovorí aj doktor Michael Sasse z univerzitnej nemocnice v Hannoveri. „Situácia je taká vážna, že musíme uviesť, že deti umierajú, pretože už ich nemôžeme liečiť,“ uviedol pre  The Guardian .

Štyridsaťtri zo sto desiatich oslovených nemocníc hlásia plný stav pediatrických oddelení. Polovica z oslovených nemocníc v posledných dňoch odmietla prijať sanitku s dieťaťom.

Na situáciu už reagovalo aj nemecké ministerstvo zdravotníctva. „Ak pociťujete príznaky prechladnutia, noste prosím rúšky, najmä ak sa pohybujete v prítomnosti detí mladších ako dva roky,“ vyzval minister zdravotníctva. Ministerstvo chce zjemniť niektoré regulácie, ktoré by umožňovali väčšie zapojenie do pediatrickej starostlivosti zdravotníkov z iných zdravotníckych oddelení. Tiež minister Lauterbach sľúbil injekciu 600 miliónov eur na pediatrické oddelenia v krajine.

Inflácia v Turecku prvýkrát za rok a pol spomalila. Aj tak dosahuje 84,4 percenta

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA