Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Poľská novinárka písala o účasti Poliakov na holokauste, hrozili jej tri roky väzenia

Katarzyna Markuszová čelila sťažnosti, že jej príspevok „Poľská účasť na holokauste“ v denníku Krytyka Polityczna urážal poľský národ.

Zverejnené:

185

holokaust
Ilustračné foto, zdroj: SITA/AP Photo/Jens Meyer

REKLAMA

SITA

VARŠAVA – Poľská prokuratúra nezistila žiadne porušenie zákona v článku o účasti Poliakov na holokauste, ktorý vlani v októbri pre ľavicovo orientované noviny napísala novinárka Katarzyna Markuszová. Tá čelila sťažnosti, že jej príspevok „Poľská účasť na holokauste“ v denníku Krytyka Polityczna urážal poľský národ. Ak by ju uznali vinnou z porušenia zákona, hrozili by jej až tri roky väzenia.

Kritici nesúhlasili s pasážou, v ktorej sa autorka pristavila pri tom, či poľské úrady niekedy pripustia, že pred druhou svetovou vojnou vládla voči Židom rozsiahla averzia a že „účasť Poľska na holokauste bola ozajstná“. Prokuratúra však v pondelok uviedla, že v texte nezistili žiadne porušenie zákona a prípad stopli.

Markuszová pre agentúru AP vyhlásila, že v článku iba uviedla známe skutočnosti. Poľskí konzervatívni predstavitelia nepopierajú, že niektorí Poliaci počas holokaustu škodili Židom. Domnievajú sa však, že väčšina vrážd sa stala na príkaz nemeckých nacistov, ktorí počas vojny okupovali Poľsko.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA