Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Putin prikázal rozsiahlu vakcináciu proti COVID-19 so štartom v závere budúceho týždňa

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu prikázal „rozsiahlu“ vakcináciu proti ochoreniu COVID-19 so začiatkom v závere budúceho týždňa.

Zverejnené:

Upravené: 3. decembra 2020 o 10:00

224

large putin cdbc
ZDROJ: Na snímke Vladimir Putin, SITA/AP Photo/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin

REKLAMA

3. december 2020 10:28 SITA, redakcia

MOSKVA – Ruský prezident Vladimir Putin v stredu prikázal „rozsiahlu“ vakcináciu proti ochoreniu COVID-19 so začiatkom v závere budúceho týždňa. Jeho krok prišiel len niekoľko hodín po tom, ako Veľká Británia ako prvá západná krajina schválila použitie vakcíny proti koronavírusu, ktorú vyvinuli americký výrobca liekov Pfizer a nemecká farmaceutická firma BioNTech.

Putin uviedol, že viac ako dva milióny dávok vakcíny Sputnik V „vyrobili alebo vyrobia v najbližších dňoch“. „To nám dáva príležitosť začať, ak nie masovú, tak rozsiahlu vakcináciu, a samozrejme, ako sme sa dohodli, predovšetkým dvoch rizikových skupín – lekárov a učiteľov,“ vyhlásil ruský prezident. Očkovanie bude dobrovoľné a bezplatné.

Rusko propaguje svoju vakcínu Sputnik V ako „prvú registrovanú vakcínu proti COVID-19“ vo svete po tom, ako jej vláda dala regulačný súhlas začiatkom augusta. Avšak schválenie tejto vakcíny vyvolalo značnú kritiku zo strany expertov, pretože v tom čase bola vyskúšaná len na vzorke niekoľkých desiatok ľudí. Štúdiu na vzorke 40-tisíc dobrovoľníkov ohlásili dva týždne po tom, ako vakcínu vláda schválila. Testovanie stále pokračuje. Minulý mesiac tím, ktorý vakcínu vyvíja, uviedol, že podľa predbežnej analýzy údajov z testovania je účinnosť vakcíny na úrovni 91,4 percenta.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA