Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Scholz naliehal na Čínu, aby ovplyvnila Rusko, a varoval pred dodávkami zbraní

Zverejnené:

Upravené: 2. marca 2023 o 14:21

300

Zdroj: Getty Images

REKLAMA

Globalnews

Nemecký kancelár Olaf Scholz vo štvrtok vyzval Čínu, aby do Ruska neposielala zbrane, a požiadal Peking, aby vyvíjal tlak na Moskvu, aby stiahla svoje jednotky z Ukrajiny.

Povedal to vo štvrtok počas prejavu v Spolkovom sneme.

Scholz uviedol, že je sklamaný, že Peking na nedávnom stretnutí ministrov financií skupiny G20 neodsúdil ruskú inváziu, hoci privítal jeho úsilie o deeskaláciu jadrových zbraní.

„Je dobré, že Čína nedávno vo svojom 12-bodovom pláne zopakovala jasný odkaz proti použitiu jadrových zbraní a tiež sa jednoznačne vyslovila proti použitiu biologických a chemických zbraní hromadného ničenia,“ povedal Scholz.

Nemecká kancelárka však dodala, že od Číny možno právom očakávať, že bude o svojom „mierovom pláne“ diskutovať s hlavnou zainteresovanou stranou – Ukrajincami a prezidentom Zelenským.

„Môj odkaz Pekingu je jasný: využite svoj vplyv v Moskve na vyvolanie stiahnutia ruských vojsk a nedodávajte zbrane agresorovi Rusku,“ povedal a v nemeckom parlamente si vyslúžil búrlivý potlesk.

Scholz vo svojom prejave tiež uviedol, že zatiaľ neverí, že ruský prezident Vladimír Putin je pripravený rokovať o „spravodlivom mieri“ na Ukrajine.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA