Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Tisíce ľudí v Jerevane opäť žiadalo odstúpenie vlády

Demonštrácie sa v Arménsku konajú od novembra, keď premiér Nikol Pašinjan podpísal s Azerbajdžanom dohodu o ukončení bojov v Náhornom Karabachu.

Zverejnené:

Upravené: 21. februára 2021 o 12:11

72

Arménsko protest
Archívna snímka z protestu v Arménsku (v Jerevane), foto: SITA/AP Photo/Vahram Baghdasaryan/PHOTOLURE

SITA

JEREVAN — V arménskej metropole Jerevan v sobotu opäť demonštrovali tisíce ľudí, ktorí požadujú demisiu premiéra Nikola Pašinjana a jeho vlády. Dav sa z námestia slobody pohol rôznymi smermi, čo ochromilo dopravu v centre mesta. Protestujúci sa znova spojili pred sídlom vlády na Námestí republiky. Zrážky s políciou, ktorá zablokovala prístup k budove, nie sú hlásené.

Demonštrácie sa v Arménsku konajú od novembra, keď premiér Pašinjan podpísal so susedným Azerbajdžanom dohodu o ukončení krvavých bojov v Náhornom Karabachu. Počas chladných zimných mesiacov vlna demonštrácií ustála. Protestujúci v sobotu okrem nesúhlasu s prímerím kritizovali aj zlú ekonomickú situáciu a korupciu, informuje agentúra AP.

Náhorný Karabach sa nachádza na území Azerbajdžanu, ale od skončenia vojny v roku 1994 bol pod kontrolou etnických arménskych síl podporovaných Arménskom. Koncom septembra medzi Arménskom a Azerbajdžanom prepukli ďalšie boje o región, ktoré na oboch stranách zanechali viac ako 5 600 mŕtvych. Šesť týždňov intenzívnych bojov ukončila dohoda o prímerí z 10. novembra sprostredkovaná Ruskom, v rámci ktorej Azerbajdžan získal kontrolu nad veľkými časťami separatistického regiónu a okolitými územiami.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA