Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Únia začne skúmať žiadosti Ukrajiny, Gruzínska a Moldavska

Zverejnené:

Upravené: 9. marca 2022 o 9:02

577

zdroj: europe.eu

REKLAMA

GLOBALNEWS

Eurokomisii môže trvať aj niekoľko rokov, kým zaujme súhlasné stanovisko, informuje politico.eu.

Členské krajiny EÚ sa v pondelok – zatiaľ na úrovni veľvyslancov – dohodli, že začnú zdĺhavý proces skúmania ponúk na členstvo, ktoré po ruskej invázii na Ukrajinu predložili Ukrajina, Gruzínsko a Moldavsko.

Informáciu potvrdilo aj francúzske predsedníctvo v Rade EÚ. O tejto žiadosti sa začalo diskutovať na úrovni veľvyslancov členských krajín pri EÚ. Zasadnutia diplomatov sú predprípravou pre neskoršie rokovania na úrovni ministrov alebo šéfov vlád a štátov EÚ.

Veľvyslanci po pondelkovom hlasovaní vyzvali Európsku komisiu, aby pred prípadným oficiálnym udelením štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine, Gruzínsku a Moldavsku predložila stanovisko ku každej z týchto troch krajín. Ide o prvý krok v procese rozhodovania, či povoliť novým uchádzačom perspektívu členstva.

USA: Zaručíme Pobaltiu ochranu pred Ruskom

Eurokomisii však môže trvať aj niekoľko rokov, kým zaujme súhlasné stanovisko. Potom sú na rade členské štáty, ktoré musia jednomyseľne odobriť štatút kandidátskej krajiny. V prípade súhlasu všetkých 27 členských štátov musia kandidáti odštartovať proces hĺbkových reforiem a medzivládnych konferencií o otváraní a zatváraní prístupových kapitol, čo zvyčajne trvá najmenej desať rokov.

Ukrajina požiadala EÚ o takzvané urýchlené členstvo, keďže čelí náporu ruských síl usilujúcich o rozbitie jej štátnosti. Podľa viacerých nemenovaných diplomatických zdrojov má kandidatúra Ukrajiny podporu mnohých krajín EÚ, avšak niektoré členské štáty sú opatrné a zdráhajú sa dať zelenú eurointegračným ambíciám vojnou zničenej krajiny.

Lídri EÚ budú o žiadostiach Ukrajiny, Gruzínska a Moldavska diskutovať tento týždeň na neformálnom summite v Paríži, ktorý zvolalo francúzske predsedníctvo v Rade EÚ.

 

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA