Sociálne siete

ZAHRANIČIE

USA: Zaručíme Pobaltiu ochranu pred Ruskom

Zverejnené:

Upravené: 7. marca 2022 o 14:27

328

zdroj: thehill.com

REKLAMA

GLOBALNEWS

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok ubezpečil Litvu o ochrane zo strany NATO a o americkej podpore, uvádza sa v tlačovom vyhlásení ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov.

Blinken v krajine odštartoval návštevu pobaltských krajín. „Posilňujeme našu spoločnú obranu,” povedal Blinken a zdôraznil, že záväzok USA o spoločnej obrane v rámci NATO je „posvätný“.

Zhoršenie bezpečnostnej situácie v regióne Pobaltia znamená podľa litovského prezidenta Gitanasa Nausedu veľké znepokojenie. „Bezohľadná agresia proti Ukrajine opäť dokazuje, že Rusko je dlhodobou hrozbou pre európsku bezpečnosť,” uviedol Nausedu.

Čína považuje Rusko za najdôležitejšieho partnera, odmieta odsúdiť inváziu

Litovský minister zahraničia Gabrielius Landsbergis vyzval na zvýšenie pomoci Ukrajine. Zároveň sa vyslovil za okamžité zastavenie importu ruských energií. „Nemôžeme za ropu a plyn platiť ukrajinskou krvou,” vyhlásil.

Šéf americkej diplomacie ešte v pondelok odcestuje do Rigy, kde sa stretne s poprednými lotyšskými predstaviteľmi a izraelským ministrom zahraničia Jairom Lapidom. Blinken následne navštívi estónske hlavné mesto Tallinn, stade pocestuje do Paríža na utorkové stretnutie s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

WALL STREET JOURNAL: Rusi verbujú Sýrčanov do vojny na Ukrajine

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA