Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

V Českej republike boli dvaja blogeri odsúdení za nenávistné prejavy proti ukrajinským utečencom

Zverejnené:

Upravené: 27. októbra 2022 o 13:52

683

screenshot

REKLAMA

Globalnews

Súd českého mesta Kladno poslal do väzenia dvoch českých blogerov, ktorí boli obvinení z nenávistných prejavov proti Ukrajincom vo verejne šírenom videu. Uviedli to Novinky.

Súd v Kladne odsúdil Patrika Tušla na 10 mesiacov odňatia slobody a Tomasza Čermaka na šesť mesiacov. Bol to najmenší možný trest, v tomto prípade obom hrozili až tri roky väzenia.

Verdikt bol vynesený v ten istý deň, keď súd začal prípad prejednávať. Obaja obžalovaní, ktorí boli stále vo väzbe, boli predvedení na súd so sprievodom.

Tushl vo svojom vyhlásení k obžalobe uviedol, že nemá nič proti Ukrajincom vo všeobecnosti, ale okrem iného odsúdil konanie niektorých ukrajinských nacionalistov. Ospravedlnil sa za vulgarizmy použité vo videu. Zároveň dodal, že sa cíti nevinný, ale forma videa bola nevhodná.

Cermak sudcovi povedal, že urobil chybu, a tiež uznal nevhodnosť prejavu.

Obžalobu podal prokurátor podľa článku o urážke na cti voči národu, rase, etnickej skupine alebo inej skupine osôb, ako aj za podnecovanie nenávisti voči skupine osôb alebo obmedzovanie ich práv a slobôd.

Kanada zostane súčasťou britského Spoločenstva národov. Zákonodarcovia odmietli návrh na pretnutie väzby s Britániou

Podľa obžaloby v auguste tohto roku dvaja muži vysielali na sociálnych sieťach živé videá, v ktorých očierňovali Ukrajincov.

Napríklad v jednom z videí vyzvali na protidemonštrácie na stretnutiach Ukrajincov a Chermak okrem iného uviedol: „Ukrajinci sa tu začínajú množiť, jedna demonštrácia za druhou. Musíme konať teraz, inak skončíme v pekle.“

Video obsahuje aj množstvo ponižujúcich a obscénnych vyhlásení, v ktorých sa Ukrajinci nazývajú „hovno“, „špinavé“ a podobne.

Verdikt nie je konečný, možno sa proti nemu odvolať.

Rapper Kanye West prestal byť miliardárom. Adidasu a spol sa nepáčili jeho antisemitské výroky

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA