Sociálne siete

ZAHRANIČIE

V USA schválili vakcínu od spoločnosti Moderna

Rozhodnutie nasledovalo potom, čo panel nezávislých expertov agentúre odporučil súhlasiť s jej núdzovým nasadením.

Zverejnené:

Upravené: 19. decembra 2020 o 9:40

227

large vakcina defce
ZDROJ: Ilustračné foto, SITA/AP Photo/Dustin Safranek/Ketchikan Daily News

REKLAMA

19. december 2020 09:49 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) v piatok schválil vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti Moderna. Rozhodnutie nasledovalo potom, čo panel nezávislých expertov agentúre odporučil súhlasiť s jej núdzovým nasadením. Prvé dávky majú byť dostupné v pondelok. V USA už majú k dispozícii vakcínu proti koronavírusu od firiem Pfizer a BioNTech. S jej nasadením sa tento týždeň v krajine začala historicky najrozsiahlejšia vakcinačná kampaň.

Moderna dodá štátom únie až 160 miliónov dávok vakcíny

Európska únia bude mať k dispozícii dovedna 160 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu od americkej spoločnosti Moderna. Tá v piatok potvrdila, že Európska komisia využila opciu na nákup ďalších 80 miliónov dávok.

Očakáva sa, že prvé dodávky očkovacích látok pre európsku dvadsaťsedmičku budú distribuovať začiatkom budúceho roka po schválení vakcíny Európskou liekovou agentúrou (EMA). Mimoriadne stretnutie, ktoré má ukončiť proces schvaľovania žiadosti farmaceutickej firmy Moderna, je naplánované na 6. januára 2021.

„Oceňujeme dôveru v spoločnosť Moderna a našu vakcínu proti COVID-19, ktorú dokazuje aj toto navýšenie dodávok v dohode s Európskou komisiou. Teraz čakáme na kladné stanovisko EMA a ďalších regulačných orgánov a zároveň sa sústredíme na distribúciu,“ uviedol v tlačovej správe výkonný riaditeľ spoločnosti Moderna Stéphane Bancel.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA