Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Zbrane z Ukrajiny môžu získať zločinci, varoval britský kriminálny úrad

Zverejnené:

Upravené: 21. novembra 2022 o 11:19

182

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Zbrane, ktoré západné krajiny dodávajú Ukrajine čeliace ruskej agresii, môžu skončiť v rukách zločineckých skupín alebo teroristov operujúcich v Británii. 

V rozhovore s denníkom The Sunday Times na to upozornil šéf Národného kriminálneho úradu (NCA) Graeme Biggar. Bezpečnostní činitelia v Európe sledujú, či sa na čiernom trhu neobjavili guľomety, pištole alebo granáty.

Rovnako ako v prípade akejkoľvek inej vojny, existuje nebezpečenstvo, že ako „vedľajší efekt“ dodávok zbraní bojujúcim krajinám sa táto výzbroj dostane do rúk tým, ktorým nemá. „Na konci konfliktu býva nadbytok zbraní, ktoré sa potom dostávajú k zločincom alebo teroristom,“ povedal Biggar. Tak sa to stalo napríklad po vojnách v bývalej Juhoslávii v 90. rokoch minulého storočia.

Biggar tiež uviedol, že o veci rokoval s ukrajinským policajným riaditeľom Ihorom Klymenkom. „Napriek tomu, že pôsobia na prednej línii, zaoberajú sa vojnovými zločinmi a tak ďalej, sa na túto vec tiež veľmi sústredia. Sledujú, aké zbrane v krajine sú a kto ich má,“ dodal Biggar o práci ukrajinských vyšetrovateľov.

Podľa Biggara zatiaľ nie sú dôkazy o tom, že by niektoré zo zbraní boli predané zločincom. Britská NCA ale úzko spolupracuje s Europolom, agentúrou Európskej únie zaoberajúcou sa prevenciou a bojom proti organizovanému zločinu, a európskymi krajinami.

NCA sa zaoberá vyšetrovaním organizovaného zločinu, pašeráctva ľudí, zbraní alebo drog, kybernetickou kriminalitou a rozsiahlejšou hospodárskou kriminalitou. Biggar povedal, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa úrad zameral na ľudí, ktorí nakladajú s peniazmi s pôvodom v Rusku. Takto policajti zatkli napríklad Grahama Bonhama-Cartera, príbuzného herečky Heleny Bonhamovej Carterovej, ktorého Spojené štáty obvinili z napomáhania ruskému oligarchovi Olegovi Deripasku vyhnúť sa americkým sankciám. Bonham-Carter sa údajne snažil dostať umelecké diela patriace Deripaskovi z USA. Britský podnikateľ popiera, že by sa dopustil čohokoľvek nezákonného.

Počet ruských úderov na východe v nedeľu presiahol číslo 400, tvrdí Zelenskyj

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA