Sociálne siete

Veda a technika

Rover Perseverance sa pokúsi pristáť na Marse

Signál potvrdzujúci pristátie Perseverance by mal doraziť na Zem o 21:55, ak sa pošťastí, o pár minút neskôr by mali nasledovať aj prvé fotografie z krátera Jezero.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 1:59

233

Rover Perseverance
Rover Perseverance, foto: SITA/AP Photo/NASA/JPL-Caltech

REKLAMA

SITA

BRATISLAVA – Rover Perseverance amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa vo štvrtok pokúsi pristáť na Marse. Po sedemmesačnej, 470 miliónov kilometrov dlhej ceste by mal stroj prejsť atmosférou planéty a pristáť pred 22:00. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Rover prejde atmosférou v rýchlosti viac ako 20-tisíc kilometrov za hodinu a kým dosiahne povrch, bude musieť spomaliť až na takmer tempo chôdze. O väčšinu toho sa postará ochranná kapsula rovera, počas posledných troch minút pristávania sa aktivuje aj supersonický padák a jetpack. Signál potvrdzujúci pristátie Perseverance by mal doraziť na Zem o 21:55, ak sa pošťastí, o pár minút neskôr by mali nasledovať aj prvé fotografie z Červenej planéty.

Perseverance sa pokúsi pristáť vo viac ako 40 kilometrov širokom kráteri Jezero, ktorý bol podľa satelitných záberov pred miliardami rokov jazerom. Rover by mal na Marse hľadať dôkazy o predchádzajúcom mikrobiálnom živote a tiež zbierať vzorky hornín, ktoré sa na Zem v priebehu nasledujúceho desaťročia pokúsia dostať iné misie. Perseverance tiež poslúži výskumníkom pri príprave budúceho plánovaného vyslania ľudí na Mars – jeden z jeho inštrumentov sa pokúsi z tamojšej atmosféry, ktorej dominuje oxid uhličitý, vytvoriť kyslík a na palube stroja sú tiež materiály na skafandre určené na test odolnosti.

Šesťkolesový rover, ktorý váži takmer tonu, má na sebe sedem nástrojov, 23 kamier, dva mikrofóny a vrták. Tiež nesie 1,8-kilogramovú helikoptéru Ingenuity, ktorú po nájdení vhodného terénu vypustia na testovací let. Ten má dokázať, že letecké stroje dokážu fungovať aj v riedkom marťanskom vzduchu.

Na Marse sa dosiaľ pokúsilo pristáť 14 misií, z toho osem bolo úspešných. Všetky úspešné misie boli americké.

Vlani odštartovali k Marsu tri misie zo Zeme, okrem NASA vyslali svoje sondy aj Čína a Spojené arabské emiráty. Tie už v súčasnosti krúžia okolo planéty.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

nasa

Umelecké predstavenie vzdáva hold misii na Mars. Foto: SITA/AP Photo/Valentin Flauraud/Keystone

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA