Sociálne siete

Veda a technika

Trojica Slovákov so svojou prenosnou nabíjačkou zabojuje vo svetovom finále Red Bull Basement

Zverejnené:

Upravené: 4. februára 2021 o 13:44

234

large Filip Bencek Red Bull sk  ebaefea
ZDROJ: Traja Slováci zabojujú o Najlepší nápad roka 2020, Filip Benček/RedBull.sk.

REKLAMA

26. november 2020 12:03

BRATISLAVA – Študenti zo Slovenska zabojujú so svojím inovatívnym nápadom v tvrdej konkurencii. Podarilo sa im presadiť sa v národnom výbere a opäť platí to, že dobrý nápad s dobrým úmyslom môže zaujať.

Traja slovenskí študenti sa so svojím projektom dostali medzi 38 finalistov svetového programu Red Bull Basement. S inováciou, ktorá môže spôsobiť revolúciou v dobíjaní malých elektrických zariadení, zabojujú o ocenenie Najlepší nápad roka 2020.

Zo Slovenska vôbec po prvýkrát. Prečo? „Technologickí nadšenci z vysokých škôl zo Slovenska sa do projektu Red Bull Basement mohli tento rok prihlásiť prvýkrát. Z celkového počtu 3800 študentských tímov z celého sveta sa v každej zo zapojených zemí vybral iba jeden najlepší. Našu krajinu bude reprezentovať víťazná trojica v zložení Branislav Brozmann (22), Andrej Zlámala (21) a Martin Janák (23). Ich revolučná powerbanka presvedčila verejnosť aj odbornú porotu a s prehľadom tak vyhrali národné kolo,“ informuje vo svojej tlačovej správe slovenský komunikačný tím Red Bull-u.

Z mechanickej energie na elektrickú

A ako to teda funguje? Prenosná nabíjačka Charging Revolution z dieľne slovenských študentov premieňa mechanickú energiu na elektrickú a je inšpirovaná posilňovacou pomôckou Powerball. „Idea sa v hlavách mladých inovátorov zrodila iba pred dvomi mesiacmi, chalani zatiaľ zostrojili tri testovacie produkty a neustále sa posúvajú dopredu. Aktuálne sú vo fáze zefektívňovania a vychytávania múch. Do 9. decembra pracujú na vylepšeniach a radia sa pri tom aj s viacerými slovenskými odborníkmi. V polovici decembra už budú svoj projekt prezentovať pred medzinárodnou porotou,“ píše sa ďalej v stanovisku.

Powerbanku jednoducho dobijete vlastným pohybom, a tak sa vám už nikdy nestane, že by ste ostali bež šťavy. Či už ste na horách alebo na festivale. „Guľu v nabíjačke človek šikovne roztočí s využitím gyroskopického momentu. Na povrchu tejto gule sú magnety otočené striedavo sever/juh a rýchle otáčanie magnetov na guli spôsobí zmenu magnetického poľa. V tomto magnetickom poli sa nachádza natočený medený drôt, nazývaný cievka. Elektromagnetickou indukciou – to je jav ktorý pred skoro 200 rokmi objavil veľký vedec Michael Faraday (áno, ten s tou klietkou) – sa začnú posúvať malé častice nazývané elektróny. Ich usmernené posúvanie v medenom drôte je vlastne elektrický prúd. Prúd je striedavý, to znamená, že raz tečie na jednu a raz na druhú stranu. Usmerníme ho mostíkom, na ceste je ešte zopár elektronických komponentov a náboj sa uchová v nabíjateľnej batérii, tak ako vo vašej powerbanke,“ vysvetľujú viac už samotní konštruktéri.

Sprievodný mentoring a pomoc s realizáciou

V polovici decembra sa slovenský tím zúčastní medzinárodného online workshopu, ktorý im pomôže aj s biznisovým uchopením, mentoringom či networkingom. To všetko za účasti svetových expertov, ktorým svoj projekt predstavia. Na tím s víťazným nápadom roka čaká pomoc s realizáciou, prepojenie s potenciálnymi investormi či podpora od firiem zapojených do tretieho ročníka Red Bull Basement.

Spomínané trio ide do toho naplno, zlepšovaniu venujú takmer všetko voľný čas a vo svojich plánoch majú jasno. „Očakávame minimálne to, že budeme vedieť nabíjať prenosné zariadenia ako napríklad mobil, reprák… a to aspoň tak, aby to bolo konkurencieschopné voči ostatným powerbankám, ktoré na rozdiel od tej našej treba dopredu nabiť doma,“ hovoria.

Mladí študenti tak vymysleli jedinečný vynález, ktorý je ekologický a mohol by pomôcť aj tam, kde prístup k elektrine nie je samozrejmosťou. „Sila našej invencie tkvie v praktickosti a prístupnosti. Zaneprázdnený človek má energiu vo svojich rukách – v lese či na turistike ľahko nabiješ a nevyhasneš. Takisto si myslíme, že ľudia, ktorí majú obmedzený prístup k elektrine (napríklad aj v krajinách tretieho sveta), by si takto mohli premieňať energiu v podstate zadarmo.“

Red Bull Basement hľadá tie najzaujímavejšie študentské nápady zo všetkých kútov sveta a tým najzásadnejším pomôže aj s ich realizáciou. Už v decembri 2020 sa rozhodne o najlepšom nápade tohto roka.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA