Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

20 krajín NATO oficiálne podporilo členstvo Ukrajiny v Aliancii

Zverejnené:

Upravené: 11. júna 2023 o 17:09

460

Zdroj: NATO

REKLAMA

Globalnews

Po sobotňajšom podpísaní vyhlásenia o podpore vstupu Ukrajiny do NATO dosiahol počet štátov, ktoré oficiálne podporili získanie členstva Ukrajiny, 20.

Uviedol to zástupca vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Ihor Žovkva.

Ako informoval portál EP, kanadský premiér Justin Trudeau pricestoval v sobotu do Kyjeva na neohlásenú návštevu. Podpísal vyhlásenie s prezidentom Volodymyrom Zelenským, v ktorom Ottawa oficiálne podporila vstup Ukrajiny do NATO „hneď, ako to podmienky dovolia“.

Žovkva poznamenala, že táto formulácia je najsilnejšia spomedzi všetkých krajín G7, ktoré sú členmi NATO a s ktorými Ukrajina predtým podpísala podobné vyhlásenia.

Kanada tiež podporuje vytvorenie Rady NATO-Ukrajina, ktorá nahradí príslušnú Komisiu, povedal Žovkva. Ide o prvú takúto verejnú podporu nového mechanizmu interakcie medzi Ukrajinou a Alianciou.

„Od summitu Európskeho politického spoločenstva v Moldavsku, kde sme podpísali spoločnú deklaráciu s Rumunskom, uplynulo len 10 dní a dnes už máme formalizáciu podpory členstva Ukrajiny v Aliancii s 20 členskými štátmi,“ uviedla Žovkva.

Ako viete, nie všetky štáty, ktoré podpísali tieto deklarácie, podporujú rýchly vstup Ukrajiny do NATO. Niektorí súhlasili len s opakovaním oficiálneho stanoviska Aliancie, že Ukrajina má euroatlantickú budúcnosť a niekedy v budúcnosti vstúpi do NATO.

V rámci májovej cesty po európskych hlavných mestách prijal prezident Volodymyr Zelenskyj s lídrami Talianska, Nemecka a Francúzska vyhlásenia podporujúce členstvo Ukrajiny v NATO.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA