Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

V Poľsku klesá ochota pomôcť utečencom z Ukrajiny

Zverejnené:

Upravené: 12. júna 2023 o 15:27

299

Ilustračné foto, Zdroj: Pixabay.com

REKLAMA

Globalnews

Podpora pomoci Ukrajincom medzi Poliakmi sa výrazne znížila – čoraz viac respondentov uvádza, že zmena ich postoja je spôsobená „náročným postavením“ utečencov.

Toto sú závery najnovšej štúdie vnímania ukrajinských utečencov a migrantov verejnosťou, ktorú koncom mája – začiatkom júna uskutočnilo Výskumné laboratórium Varšavskej univerzity a Akadémie ekonomických a humanitných vied vo Varšave, informuje o tom Rzeczpospolitu.

Zníženie podpory sa týka takmer všetkých foriem pomoci Ukrajincom okrem vzdelávania.

„Stále chceme pomôcť, 85 % respondentov je o tom presvedčených, ale nie tak rozhodne a bezpodmienečne ako rok predtým alebo dokonca v januári tohto roka,“ vysvetľuje Robert Staniszewski, projektový manažér.

Len za päť mesiacov sa skupina tých, ktorí veria, že Poľsko by malo pomôcť Ukrajine počas vojny, znížila zo 62% na 42%. Ešte menej Poliakov – teraz 35 % – má jednoznačne pozitívny postoj k pomoci poskytovanej Poľskom; V januári bolo takýchto ľudí 47%.

Štvrtina Poliakov jednoznačne „nie“ ďalšej pomoci Ukrajine. Okrem toho percento tých, ktorí výrazne podporujú pomoc utečencom v Poľsku, kleslo zo 49 % na 28 %.

Rastie aj skupina tých, ktorí chcú, aby sa Ukrajinci po skončení vojny vrátili do svojej krajiny – tento názor už vyjadrilo asi 70% Poliakov (v januári 2023 ich bolo 53%).

Hodnotenie respondentov o sociálnej pomoci, ktorú Poľsko poskytuje ukrajinským utečencom, je jednoznačne zlé – 60% respondentov už hovorí „nie“ rovnakému prístupu k dávkam dostupným pre Poliakov a viac ako polovica je tiež proti poskytovaniu dávok (pred rokom ich bolo 37%) a financovaniu stravy a ubytovania pre Ukrajincov (bolo to 20%).

39,4% respondentov uviedlo, že zmenili svoj postoj k Ukrajincom, najčastejšie citovali „náročný postoj“ z ich strany. „Respondenti to najčastejšie vysvetľovali frázou ‚všetko by pre nich malo byť zadarmo‘,“ vysvetľuje Staniševskij.

Ďalších 14,5% uviedlo, že „Ukrajinci majú viac práv ako Poliaci“. Podľa Myroslava Skurku, prezidenta Združenia Ukrajincov v Poľsku, je to „výsledok protiukrajinských názorov šírených na sociálnych sieťach“, ktoré nikto nepotláča.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA