Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Elon Musk nebol uznaný vinným z podvodu v súvislosti s tweetom Tesla

Zverejnené:

Upravené: 4. februára 2023 o 10:56

455

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Zakladateľ a šéf výrobcu elektromobilov Tesla Elon Musk podľa súdu nie je vinný z podvodu v kauze jeho tweetov z roku 2018. Podnikateľ v nich tvrdil, že má pripravené financovanie na prevzatie spoločnosti Tesla do súkromných rúk. To sa však nikdy neuskutočnilo. Skupina akcionárov naň následne podala hromadnú žalobu a tvrdila, že ich uviedol do omylu.

Súdny proces sa týkal otázky, či dvojica tweetov, ktoré Musk zverejnil na začiatku augusta 2018, poškodila akcionárov Tesly počas desaťdňového obdobia, ktoré predchádzalo Muskovmu priznaniu, že k transakcii, ktorú si predstavoval, nedôjde.

V prvom z dvoch tweetov Musk uviedol, že má zaistené financovanie na odkúpenie Tesly za 72 miliárd USD, a to v čase, keď sa firma stretla s výrobnými problémami.

Druhý tweet o niekoľko hodín neskôr naznačoval, že dohoda je na spadnutie. Obchodovanie s akciami Tesly bolo po jeho tweetoch pozastavené a cena akcií potom niekoľko týždňov kolísala.

Musk sa na procese nezúčastnil

Porota sa podľa agentúry Reuters v piatok radila len zhruba dve hodiny a jednomyseľne sa zhodla na Muskovej nevine. Musk sa procesu priamo v súdnej sieni nezúčastnil, krátko po vynesení verdiktu na Twitteri napísal, že si rozhodnutie poroty „hlboko váži“. „Vďaka bohu múdrosť ľudu zvíťazila,“ uviedol. Právny zástupca žalobcov Nicholas Porritt povedal, že ho verdikt sklamal a že teraz „premýšľa o ďalších krokoch“.

Akcie Tesly v reakcii na verdikt posilnili o 1,6 percenta, uviedla agentúra Reuters. Podľa analytika spoločnosti Wedbush Dana Ivesa „skončila temná kapitola pre Muska a Teslu“. Podľa neho sa niektorí akcionári obávali, že budú musieť v prípade Muskovej prehry na súde predať ďalšie akcie Tesly.

Musk sa kvôli tweetom už skôr dohodol na urovnaní s regulátorom trhu s cennými papiermi vo výške 40 miliónov USD. V rámci urovnania tiež odstúpil z funkcie predsedu správnej rady Tesly, ale zostal jej riaditeľom a nepriznal pochybenia. Skupina akcionárov potom podala na druhého najbohatšieho muža na svete hromadnú žalobu, v ktorej sa tvrdí, že uviedol investorov do omylu. Nimi najatý odborník vyčíslil straty, ktoré akcionárom údajne spôsobil Muskov tweet, na 12 miliárd dolárov.

Žalobcovia požadovali miliardové odškodné. Podľa agentúry AP je rozhodnutie dôležité pre Muska aj preto, že agresívne hájil svoje možnosti slobodne a rozsiahlo tweetovať. Prevádzkovateľa sociálnej siete Twitter Musk vlani v októbri kúpil za 44 miliárd dolárov.

Apple prekonal 2 miliardy aktívnych zariadení

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA