Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Emmanuel Macron sľúbil znížiť počet francúzskych vojakov v Afrike

Zverejnené:

Upravené: 28. februára 2023 o 12:35

319

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sľúbil znížiť počet francúzskych vojakov v Afrike. 

Malo by sa tak stať v rámci „nového bezpečnostného partnerstva“ s danými africkými krajinami, povedal Macron počas prejavu v Elyzejskom paláci, ktorý predniesol pred svojou nadchádzajúcou cestou do Afriky. Sľúbil tiež zaviesť ambicióznejšiu ekonomickú politiku v snahe posilniť slabnúci vplyv Francúzska na kontinente, uviedla agentúra AP.

Macron vo svojej reči vyzval na začatie „novej ery“. Francúzsko sa podľa neho musí vzdať zasahovania v tých častiach Afriky, ktorým kedysi vládlo ako koloniálna veľmoc. „Existuje iná cesta. Osloviť africké krajiny ako partnerov, s ktorými zdieľame spoločné záujmy,“ dodal francúzsky prezident, ktorý sa v stredu chystá odísť na cestu do Gabonu, Angoly, Konžskej republiky a Konga.

Prezident doplnil, že „nové bezpečnostné partnerstvo“ neznamená uzavretie francúzskych vojenských základní, ale ich premenu na základe potrieb afrických partnerov. „Naším modelom už nesmú byť vojenské základne ako tie, čo máme teraz,“ uviedol. „Nabudúce bude naša (vojenská) prítomnosť viditeľná cez školy, akadémie, ktoré budú spoločne riadiť francúzski a africkí zamestnanci. Hovorím to úplne jasne: úloha Francúzska nie je vyriešiť všetky problémy Afriky,“ dodal Macron.

Macronov prejav prichádza v čase, keď francúzsky vplyv na africkom kontinente čelí najväčším výzvam za posledné desaťročie. Rastúce protifrancúzske nálady viedli k pouličným protestom v niekoľkých západoafrických a severoafrických krajinách. Ako poznamenala agentúra Reuters, historické ekonomické vzťahy Francúzska s regiónom sú navyše pod tlakom kvôli narastajúcej obchodnej prítomnosti Ruska, Číny a Turecka.

Musk je podľa Bloombergu opäť najbohatším mužom sveta

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA