Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Erdogan hovoril so Stoltenbergom o udalostiach v Rusku a vstupe Švédska do NATO

Zverejnené:

Upravené: 26. júna 2023 o 13:38

228

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan mal deň predtým telefonický rozhovor s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

Počas rozhovoru Erdogan a Stoltenberg diskutovali o najnovšom vývoji v Rusku.
Ako poznamenal v Erdoganovom úrade, „deeskalácia situácie v Rusku zabránila nezvratným humanitárnym katastrofám na ukrajinskom poli“.

Erdogan vyjadril nádej, že nedávne udalosti v Rusku budú novým míľnikom na ceste k spravodlivému mieru na Ukrajine.

Počas rozhovorov sa diskutovalo aj o téme vstupu Švédska do NATO.

Turecký prezident povedal, že Ankara je naďalej konštruktívna, pokiaľ ide o členstvo Švédska, ale „zmeny v legislatíve, zatiaľ čo podporovatelia PKK/PYD/YPG slobodne organizujú akcie v tejto krajine, nedávajú zmysel“.

Erdogan tiež povedal Stoltenbergovi, že „nespravodlivosť, ktorej čelí Ankara v súvislosti s dodávkami stíhačiek F-35, ako aj pokusy spojiť turecké požiadavky na stíhačky F-16 s členstvom Švédska v NATO, poškodzujú predovšetkým samotnú alianciu a jej bezpečnosť, a nie Turecko“.

Ako viete, od večera 23. júna prebieha v Rusku vojenská konfrontácia medzi šéfom Wagnerovej PMC Jevgenijom Prigožinom a oficiálnou ruskou elitou. Prezident Vladimir Putin v osobitnom prejave hovoril o občianskej vojne a povstaní.

V sobotu večer, po rozhovore so samozvaným prezidentom Bieloruska Alexandrom Lukašenkom, Prigožin povedal, že jeho žoldnieri rozmiestňujú kolóny a idú opačným smerom k poľným táborom. Neskôr vyšlo najavo, že trestné konanie proti Prigožinovi bude uzavreté a on „pôjde do Bieloruska“.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA