Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Federálny rezervný systém USA čelí politickému zasahovaniu po možnom víťazstve Trumpa

Zverejnené:

Upravené: 3. júna 2024 o 15:00

104

large Election  Trump  aabcbdbed f
Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Federálny rezervný systém USA bude čeliť značnému riziku straty svojej nezávislosti v dôsledku zvýšeného politického zasahovania, ak bude Donald Trump opäť zvolený za prezidenta.

Dôkazom toho sú výsledky prieskumu Bloomberg Markets Live Pulse.

Hrozí, že zasahovanie do práce Fedu podkope dôveru investorov v centrálnu banku ako regulátora najväčšej ekonomiky sveta.

Štyridsaťštyri percent respondentov uviedlo, že očakávajú, že Trump sa pokúsi spolitizovať centrálnu banku alebo obmedziť jej právomoci, ak sa vráti do Bieleho domu.

Vo všeobecnosti odhadli pravdepodobnosť, že Fed stratí svoju nezávislosť v druhom možnom funkčnom období Trumpa, na 40%.

Pokus obmedziť nezávislosť centrálnej banky pravdepodobne otrasie finančnými trhmi. Hrozí, že to podkope dôveru investorov vo Fed ako regulátora najväčšej svetovej ekonomiky a urobí ho zraniteľným voči politickému tlaku na zníženie úrokových sadzieb, poznamenáva agentúra.

Takéto obavy sú obzvlášť dôležité teraz, keď Fed udržiava základnú sadzbu na viac ako dvadsaťročnom maxime, aby obmedzil infláciu a zabránil prehriatiu ekonomiky, poznamenáva Bloomberg.

Dlhopisové trhy zažijú turbulencie, ak Trump vyhrá voľby. Približne 24% zo 484 účastníkov prieskumu MLIV Pulse uviedlo, že víťazstvo Trumpa by okamžite viedlo k zvýšeniu výnosov z 10-ročných štátnych dlhopisov o viac ako 25 bázických bodov a ďalších 23% verí, že najpravdepodobnejším výsledkom by bolo miernejšie zvýšenie. O niečo menej ako štvrtina respondentov sa domnieva, že ziskovosť sa mierne zníži.

Viac ako tretina respondentov uviedla, že Trump pravdepodobne využije sociálne médiá a verejné prejavy na urážku Fedu, hoci 14% očakáva, že sa pokúsi degradovať Powella pred vypršaním jeho funkčného obdobia v roku 2026.

„Dlhopisový trh bude pravdepodobne zasiahnutý akýmkoľvek skutočným útokom na nezávislosť Fedu, čo bude mať negatívne dôsledky pre akcie,“ povedala Diane Swank, hlavná ekonómka KPMG LLP.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA