Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Izrael nepácha genocídu v pásme Gazy, tvrdí Biden

Zverejnené:

Upravené: 21. mája 2024 o 15:59

101

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Americký prezident Joe Biden v pondelok dôrazne obhajoval Izrael a povedal, že izraelské sily nepáchajú genocídu vo svojej vojenskej kampani proti militantom Hamasu v pásme Gazy, pričom odmietol kritiku zo strany propalestínskych demonštrantov.

Informoval o tom portál Reuters.

 „To, čo sa deje v Gaze, nie je genocída. Odmietame ho. Stojíme pri Izraeli, aby sme odstránili (vodcu Hamasu Yahyu) Sinwara a ostatných mäsiarov Hamasu. Chceme, aby bol Hamas porazený. Spolupracujeme s Izraelom, aby sa tak stalo,“ povedal Biden.

Na mnohých svojich podujatiach po celej krajine čelil Biden protestom propalestínskych priaznivcov, ktorí ho nazvali „Joeovou genocídou“ za jeho neochvejnú podporu Izraela.

Biden na podujatí pri príležitosti amerického mesiaca židovského dedičstva v Bielom dome vo svojom prejave zdôraznil, že považuje Izrael za obeť útoku militantov Hamasu na južný Izrael zo 7. októbra, pri ktorom zahynulo 1200 ľudí a stovky rukojemníkov.

Povedal, že americká podpora bezpečnosti Izraelčanov je „pevná“.

Rokovania medzi Izraelom a Hamasom uviazli na mŕtvom bode pre pokusy o oslobodenie chorých, starších a zranených rukojemníkov, ktorých stále zadržiavajú militanti, ale Biden sľúbil, že sa nevzdá snahy zabezpečiť ich prepustenie: „Privedieme ich domov, privedieme ich domov, nech sa deje čokoľvek.“

Biden tiež vyzval na okamžité prímerie v pásme Gazy, čo zopakoval vo svojom úvodnom prejave na Morehouse College v nedeľu.

Biden odmietol vyhlásenie prokurátora Medzinárodného trestného súdu, že požiadal o zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a jeho náčelníka generálneho štábu v súvislosti s vojnovými zločinmi.

V posledných mesiacoch čelil Biden rastúcemu politickému tlaku svojej vlastnej strany v súvislosti s jeho riešením konfliktu v pásme Gazy, keďže počet palestínskych obetí podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze prekročil 35 000 a izraelské obliehanie vytvorilo na tomto území hrozné humanitárne podmienky.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA