Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Nemecko je pripravené podporiť plán USA na použitie zmrazených aktív Ruskej federácie

Zverejnené:

Upravené: 21. mája 2024 o 15:52

112

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Niektorí nemeckí predstavitelia sú pripravení podporiť plán USA použiť výnosy zo zmrazených aktív Ruskej federácie, ktoré sa nachádzajú hlavne v Európe, na podporu pomoci Ukrajine vo výške 50 miliárd dolárov.

Informovala o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na svoje vlastné zdroje.

Treba poznamenať, že súhlas Nemecka by mohol byť rozhodujúcim krokom, ktorý priblíži Washington a jeho spojencov k prijatiu nového významného balíka pomoci Kyjevu a zabezpečí účasť Spojených štátov bez ohľadu na výsledok novembrových volieb.

Predstavitelia USA a EÚ tvrdia, že americký návrh naberá na obrátkach, čo by malo dominovať rozhovorom medzi ministrami financií a guvernérmi centrálnych bánk skupiny siedmich krajín, ktorí sa stretnú v Taliansku.

Publikácia však zdôrazňuje, že nemeckí predstavitelia neočakávajú konečnú dohodu až do stretnutia lídrov G7 13. až 15. júna a implementácia takéhoto mechanizmu nie je skôr ako v roku 2025.

Vo februári 2022 krajiny G7 znehybnili aktíva ruskej centrálnej banky v hodnote približne 280 miliárd dolárov. Väčšina týchto aktív je držaná v Európe v belgickom zúčtovacom stredisku Euroclear.

V posledných mesiacoch Spojené štáty trvali na použití týchto prostriedkov na pomoc Ukrajine. Možnosti siahali od priameho zabavenia a prevodu peňazí na Ukrajinu až po sekuritizáciu za účelom vydania dlhopisov alebo ich použitia na zabezpečenie nejakej formy úveru.

Niekoľko európskych krajín sa k týmto návrhom postavilo skepticky. Vlády vedené Francúzskom a Nemeckom vyjadrili obavy z vplyvu takýchto krokov na finančnú stabilitu a atraktívnosť eura ako rezervnej meny, ako aj z ich zákonnosti.

Najnovší návrh USA bol pozitívnejšie prijatý v európskych hlavných mestách vrátane Berlína, pretože umožňuje len použitie úrokov vytvorených aktívami bez zabavenia istiny.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA