Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Nemecko vyzýva Medzinárodný trestný súd, aby nedával na rovnakú úroveň Izrael a Hamas

Zverejnené:

Upravené: 21. mája 2024 o 16:05

142

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí sa domnieva, že vyhlásenie prokurátora Medzinárodného trestného súdu Karima Chána, ktorý požiadal súd o vydanie zatykačov na izraelských predstaviteľov a zároveň vodcov teroristov Hamasu, vytvára falošný dojem rovnosti medzi nimi.

Ministerstvo poznamenalo, že Nemecko rešpektuje nezávislosť a postupy ICC, rovnako ako všetky ostatné medzinárodné súdy.

„To znamená, že predbežná procesná komora musí teraz rozhodnúť o žiadostiach hlavného prokurátora o vydanie zatykača,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Súd bude musieť odpovedať na niekoľko zložitých otázok vrátane otázky jeho jurisdikcie a komplementárnosti vyšetrovaní vedených dotknutými ústavnými štátmi, ako je Izrael.

„Súčasná žiadosť o zatykače na vodcov Hamasu na jednej strane a dvoch izraelských predstaviteľov na strane druhej vytvorila falošný dojem porovnania. Teraz však súd bude musieť posúdiť úplne iné skutočnosti, ktoré hlavný prokurátor podrobne uviedol vo svojom návrhu,“ uviedlo nemecké ministerstvo zahraničných vecí.

Zdôraznili, že vodcovia Hamasu sú zodpovední za barbarský masaker, pri ktorom boli 7. októbra v Izraeli brutálne zabití, znásilnení a unesení muži, ženy a deti. Hamas naďalej drží izraelských rukojemníkov v neznesiteľných podmienkach, strieľa na Izrael rakety a využíva civilné obyvateľstvo Gazy ako ľudské štíty.

„Izraelská vláda má právo a povinnosť chrániť a brániť svoje obyvateľstvo pred týmto. Je jasné, že medzinárodné humanitárne právo a všetky jeho záväzky sa v tomto ohľade uplatňujú,“ uvádza sa vo vyhlásení.

20. mája prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan vyzval predbežnú procesnú komoru, aby vydala zatykače na izraelského premiéra a ministra obrany, ako aj na niekoľkých vodcov Hamasu obvinených z vojnových zločinov.

Keď sa minulý mesiac objavili správy, že hlavný prokurátor ICC zvažuje takúto možnosť, Netanjahu povedal, že akékoľvek zatykače ICC na vysokých izraelských vládnych a vojenských predstaviteľov „by boli poburovaním historických rozmerov“.

Zatykače na izraelských politikov, ak by boli vydané, by boli prvýkrát, čo by sa ICC zameral na vodcu blízkeho spojenca Spojených štátov.

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken už odmietol vyhlásenie prokurátora Medzinárodného trestného súdu Karima Khana.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA