Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Lietadlá misie NATO budú namiesto Estónska dočasne umiestnené v Lotyšsku

Zverejnené:

Upravené: 21. mája 2023 o 16:00

429

Zdroj: NATO

REKLAMA

Globalnews

Lietadlá NATO, ktoré hliadkujú vo vzdušnom priestore pobaltských krajín, budú dočasne umiestnené na základni Lielvārde v Lotyšsku.

Informoval o tom novinárov v Rige v nedeľu 21. mája minister obrany Lotyšska Inara Murniece, informuje Európska pravda s odvolaním sa na portál Delfi.

Poznamenala, že na základni Ämari v Estónsku sa plánujú opravy, takže budúci rok bude Nemecko hliadkovať zo základne Lielvārde.

Estónsky minister obrany Hanno Pevkur zase povedal, že základňa Ämari sa už desať rokov používa na hliadkovanie vo vzdušnom priestore pobaltských krajín a teraz základňa potrebuje opravu. V súčasnosti prebieha obstarávanie a začiatok prác je naplánovaný na jar budúceho roka, ale rekonštrukcia bude trvať približne 6-8 mesiacov.

Hoci letecká základňa Lielvārde nebola použitá špeciálne pre letecké hliadkové misie NATO, spĺňa všetky aliančné štandardy. Lielvārde doteraz pravidelne dostával lietadlá všetkých typov spojencov NATO, či už ide o vrtuľníky, veľké nákladné lietadlá alebo stíhačky piatej generácie, uviedlo lotyšské ministerstvo obrany.

Už bolo oznámené, že tento týždeň sa ministri obrany pobaltských krajín dohodli na výraznom zvýšení podpory hostiteľskej krajiny tým spojencom NATO, ktorí hliadkujú vo vzdušnom priestore na oblohe pobaltských krajín.

Tento záväzok bol posilnený podpísaním novej spoločnej dohody o rozdelení nákladov na letecké hliadky NATO.

Členské štáty NATO rotačne hliadkujú vo vzdušnom priestore Lotyšska, Litvy a Estónska od marca 2004, keď boli pobaltské štáty prijaté do Aliancie. Od roku 2004 sa hliadky vykonávajú z leteckej základne Šiauliai v Litve, ale od roku 2014 sa podporná misia vykonáva aj zo základne Ämari v Estónsku.

Ako bolo oznámené, Estónsko a Lotyšsko si vybralinemecký systém Iris-T pre svoju protivzdušnú obranu stredného dosahu.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA