Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Biden dostal „pevné uistenie“, že Ukrajina nebude používať F-16 na území Ruskej federácie

Zverejnené:

Upravené: 21. mája 2023 o 16:04

237

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Americký prezident Joe Biden uviedol, že od Volodymyra Zelenského dostal „pevné uistenie“, že ukrajinskí vojaci nepoužijú stíhačky F-16 dodané Západom na inváziu na ruské územie.

Uviedol to na konci summitu G7 v Hirošime, píše Európska pravda.

Biden tiež povedal, že bojové lietadlá F-16 by však mohli byť „kdekoľvek sú ruské jednotky na území Ukrajiny“.

„Mám pevné ubezpečenie od Zelenského, že ich nepoužijú na postup na ruské geografické územie, ale kdekoľvek sa ruské jednotky nachádzajú na Ukrajine a v regióne, budú to môcť urobiť,“ povedal Biden.

Americký prezident doteraz obhajoval svoj postoj proti poskytnutiu stíhačiek F-16 Ukrajine a tvrdil, že napríklad v bitke o Bachmut by tieto stíhačky neboli rozhodujúce.

Biely dom predtým uviedol, že stíhačky F-16, ktoré Ukrajina dostane od svojich spojencov, budú poskytnuté pod podmienkou, že nebudú použité na útoky proti Rusku.

Začiatkom tohto týždňa Spojené kráľovstvo oznámilo začiatok medzinárodnej koalície krajín zameranej na výcvik ukrajinských pilotov na stíhačkách štvrtej generácie vrátane F-16. Zahŕňa už Spojené kráľovstvo, Holandsko, Belgicko, Dánsko, Spojené štáty a Portugalsko.

Biely dom tiež potvrdil, že v najbližších mesiacoch budú Spojené štáty a spojenci diskutovať o tom, kedy a v akom množstve dostane Ukrajina moderné stíhačky.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA