Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Na samite EÚ sa nevyriešili nezhody s Poľskom a Maďarskom týkajúce sa rozdelenia migrantov

Zverejnené:

Upravené: 1. júla 2023 o 12:10

305

Zdroj: aa.com.tr

REKLAMA

Globalnews

Počas júnového samitu lídri EÚ nedokázali nájsť kompromisné riešenie s Poľskom a Maďarskom, ktoré sú naďalej proti navrhovaným zmenám v migračnej politike.

Informuje o tom portál Euractiv.

Budapešť a Varšava naďalej odmietajú robiť ústupky a súhlasia s rozdelením prichádzajúcich migrantov medzi členské štáty.

Začiatkom júna ministri vnútra EÚ kvalifikovanou väčšinou podporili plán povinného rozdelenia migrantov prichádzajúcich do Európy medzi členské štáty. Stanovuje, že krajiny, ktoré sa odmietnu zúčastniť, budú musieť zaplatiť 20 tisíc eur za svoje rozhodnutie za každú osobu, ktorú nechceli prijať. Maďarsko a Poľsko sú proti.

Pri diskusii o tejto otázke na summite lídrov 29. až 30. júna Varšava a Budapešť uviedli, že akýkoľvek európsky systém pohybu migrantov by mal byť čisto dobrovoľným mechanizmom a že odmietajú zaplatiť určitú pokutu. Obe krajiny tiež trvajú na tom, že toto rozhodnutie malo byť prijaté jednomyseľne a nie kvalifikovanou väčšinou.

V reakcii na to niektoré krajiny, najmä luxemburský premiér Xavier Bettel, obvinili Poľsko a Maďarsko, že odmietajú rešpektovať zmluvy EÚ.

Keďže nedospeli k spoločnému stanovisku, otázka migrácie sa v záveroch samitu takmer nespomínala.

Ako už bolo oznámené, vzhľadom na tento nevyriešený spor EÚ nemohla schváliť iniciatívu Českej republiky na podporu ukrajinských utečencov.

Predseda Európskej rady Charles Michel po samite uverejnil svoje komuniké, v ktorom sa zameral na otázku migrácie, čo je nezvyčajný krok. Predseda Európskej rady v ňom poznamenal, že krajiny musia nájsť konsenzus o účinnom migračnom a azylovom systéme a že „v kontexte solidárnych opatrení by sa vysídľovanie a presídľovanie malo uskutočňovať na dobrovoľnom základe a so všetkými formami solidarity by sa malo zaobchádzať rovnako a nemali by slúžiť ako potenciálny priťahujúci faktor nelegálnej migrácie“.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA