Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Scholz po smrti najvyšších predstaviteľov otáľal, ale stále sympatizoval s iránskou vládou

Zverejnené:

Upravené: 22. mája 2024 o 12:53

100

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyjadril v utorok sústrasť Iránu v súvislosti so smrťou prezidenta Ebráhíma Raísího pri leteckom nešťastí.

Informovala agentúra AFP.

„Vyjadrujeme sústrasť vláde Iránskej islamskej republiky a rodinám obetí leteckého nešťastia,“ uviedol Scholz v správe adresovanej iránskemu viceprezidentovi Muhammadovi Mokhberovi.

Raísí, minister zahraničných vecí Husajn Amír-Abdollahján a sedem ďalších ľudí zahynuli, keď sa ich vrtuľník v nedeľu zrútil v hmle v odľahlej oblasti na severozápade Iránu.

Niekoľko západných krajín vrátane Spojených štátov vyjadrilo sústrasť. Väčšina z nich však vyjadrila sústrasť prostredníctvom ministerstiev zahraničných vecí.

Predseda Európskej rady Charles Michel vyvolal pobúrenie medzi politikmi a poslancami občanov na sociálnych sieťach vyjadrením sústrasti v mene EÚ.

Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell povedal, že Európska únia „vyjadruje sústrasť nad úmrtím prezidenta Iránskej islamskej republiky Ebráhíma Raísího, ministra zahraničných vecí Hosseina Amira-Abdollahiana a ďalších iránskych predstaviteľov pri tragickej havárii vrtuľníka v nedeľu“.

Európska komisia označila vyjadrenie sústrasti za „bežnú diplomatickú prax“.

Irán podporuje Rusko v jeho útočnej vojne proti Ukrajine a okrem iného poskytuje kamikadze drony, s ktorými Ruská federácia vykonáva denné letecké útoky.

Iránski predstavitelia sú na sankčných zoznamoch západných štátov za poskytovanie vojenskej podpory Ruskej federácii, ako aj za potláčanie násilných protestov a porušovanie zásad právneho štátu v krajine.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA