Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Orbánova nová skupina tvrdí, že rozdielne postoje k Rusku pre nich nie sú problémom

Zverejnené:

Upravené: 9. júla 2024 o 11:01

65

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Nová politická skupina Európskeho parlamentu „Patrioti pre Európu“, ktorú spoluzaložil šéf maďarskej vlády Viktor Orbán, uviedla, že rozdielne postoje zúčastnených strán k Rusku nie sú problémom.

Uviedol to v pondelok Karel Havlíček, podpredseda českej strany ANO, ktorá je tiež súčasťou novovytvorenej politickej skupiny, píše Euractiv.

Havlíček vystúpil na tlačovej konferencii venovanej vzniku politickej skupiny „Patrioti za Európu“. Povedal, že namiesto hľadania spojencov s podobnými názormi na Rusko sa zameriavame na hľadanie spojencov s podobnými názormi na fungovanie Európskej únie.

„Hľadali sme spojencov, ktorí by mali rovnaký názor na fungovanie EÚ,“ povedal Havlíček.

Podľa neho sa pozícia ANO nezmenila a strana naďalej kritizuje ruskú agresiu. Havlíček dokonca odsúdil pondelkový ruský letecký útok na Ukrajinu, ktorý zničil detskú nemocnicu Okhmatdyt v Kyjeve.

Nová skupina v Európskom parlamente sa však už dostala pod paľbu kritiky českého premiéra Petra Fialu, ktorý je známy svojou silnou podporou Ukrajiny. Fiala povedal, že Patrioti pre Európuslúžia záujmom Ruska. Líder strany ANO Andrej Babiš označil Fialove obvinenia za „nezmysel“.

„Je to tá istá stará pieseň, ktorej nemôže uveriť ani premiér. Tiež by som chcel túto (porážku Ruska), tak nech to (Fiala) urobí,“ povedal Babiš. Dodal, že mier a zastavenie nepriateľských akcií sú prioritou ANO.

Fialova kritika prišla po zahraničných cestách maďarského premiéra Viktora Orbána do Moskvy a Pekingu. Babiš bránil Orbána.

„Orbán predsedá EÚ a na rozdiel od (premiéra Petra) Fialu s tým (vojnou na Ukrajine) niečo robí,“ povedal Babiš. Očakáva, že Orbán podá správu svetovým lídrom na stretnutí NATO vo Washingtone.

Krajne pravicová strana Francúzske národné zhromaždenie sa predtým oficiálne pripojila k skupine Patriots for Europe a jej predstaviteľ Jordan Bardella sa stal jej predsedom.

Členom skupiny sa stala aj talianska pravicovo-populistická strana Ligaproruského politika Mattea Salviniho.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA